Tre persona  kanë vdekur pasi një aeroplan i vogël u përplas në një shtëpi jashtë Detroit, sipas Zyrës së Sherifit të Qarkut Oakland.

Tre viktimat besohet të jenë piloti dhe dy pasagjerë, thanë nga  zyra e sherifit.

Familja prej pesë vetësh që jeton në shtëpi shpëtoi gjallë, por shtëpia u përfshi nga flakët, tha zyra. Shtëpia është e vendosur në Lyon Township, rreth 40 milje në perëndim të Detroit, përcjell portali rtv21.tv

Nëna i tha filialit të CNN WDIV se familja ishte brenda kur u rrëzua aeroplani. Ajo tha se ata ishin në dhomën e ndenjes duke diskutuar se cilin film të shikonin dhe sapo ishin zhvendosur në një dhomë tjetër kur aeroplani goditi shtëpinë, sipas WDIV.

Sikur nëna, babai dhe tre fëmijët të qëndronin në dhomën e ndenjes, do të kishte qenë një histori tjetër, raportoi WDIV.

Macja e familjes vdiq, sipas WDIV.

Shtëpia gjendet në veri të Oakland / Aeroportit Jugperëndimor , e cila operohet nga Oakland County.

Eric Mullen i tha WDIV se një përplasje aeroplani ka qenë gjithmonë frika e tij më e keqe që jetonte në atë lagje, sepse aeroplanët gjithmonë fluturojnë lart nga aeroporti rreth gjysmë milje larg.

Administrata Federale e Aviacionit është kontaktuar për rrëzimin, sipas WDIV./21Media