10 vjeçarja nuk ishte lejuar që të abortonte

10 vjeçarja nuk ishte lejuar që të abortonte

Një 10-vjeçare, viktimë e përdhunimit, e cila nuk u lejua që të abortonte nga Gjykata e Lartë Indiane, ka sjellë në jetë foshnjën e saj.

Ajo u shtrua në spital mëngjesin e sotëm në një nga spitalet qeveritare në Chandigarh, pasi kockat e saj të legenit nuk ishin shumë të forta për të përballuar dhimbjet e një lindje normale, shkruan BBC.

Mjekët thanë se 10-vjeçarja ashtu edhe vajza e saj e porsalindur nuk janë në gjendje të qëndrueshme dhe do të qëndrojnë në spital deri sa të shërohen.

Mendohet se vajza është përdhunuar nga xhaxhai i saj.