Polica u dënua me 10 vjet burg

Polica u dënua me 10 vjet burg

Ish-oficerja e policisë së Dallasit, Amber Guyger u dënua të mërkurën me 10 vjet burg për vrasjen fatale të vitit 2018 të një burri të pafajshëm të cilin ajo qëlloi kur gabimisht hyri në banesën e tij duke besuar se ishte e saja.

Por në një akt mirësjellës të jashtëzakonshëm , e bëri vëllai i viktimës, i cili foli drejtpërdrejt me Guyger, duke thënë: “Unë të dua si kushdo tjetër”, dhe më vonë e përqafoi në sallën e gjyqit para se ajo të dërgohej në burg, përcjell rtv21.tv

Gjykata e Qarkut në Dallas mori një vendim unanim mbi dënimin pak para orës 4 të mëngjesit. Koha Standarde Qendrore.

Gjykatësi Tammy Kemp urdhëroi Guyger dhe avokatët e saj të qëndrojnë ndërsa ajo lexoi vendimin e jurisë për dënimet.

Guyer u kthye në Departamentin e Drejtësisë Penale në Teksas për të filluar menjëherë dënimin e saj.

Për dënimin u shfaqën të zhgënjyer familja e viktimës, Botham Jean, i cili kishte shpresuar për ndëshkim shumë më të ashpër për Guyger. Disa anëtarë të familjes u shpërthyen në lot, duke tundur kokën sikur të mosbesonin vendimin e jurisë.

Por,  vëllai 18-vjeçar i Zhanit, Brandt Jean tha të kundërtën: “E di nëse shkoni te Zoti dhe e kërkoni atë, ai do t’ju falë”.

“Unë të dua ashtu si çdo njëri tjetër dhe nuk do të shpresoj që të kalbesh dhe të vdesësh,” i tha Brandt Jean Guyger. “Unë personalisht dua më të mirën për ju. Unë nuk do ta thoja këtë para familjes time, madje nuk dua që ju të shkoni në burg. Unë dua më të mirën për ju sepse e di se është pikërisht ajo që do të dëshironte edhe Allama për ju. Jepni jetën tuaj Krishtit. Unë mendoj se dhënia e jetës suaj ndaj Krishtit është gjëja më e mirë që do të dëshironin edhe Bamami për ju “.

Brandt Jean më pas e pyeti Kempin nëse mund t’i jepte Guyger një përqafim, një kërkesë që gjykatësi e aprovoi.

Ai u largua nga stenda e dëshmitarit dhe u takua me Guyger para gjykatësit dhe u përqafua ndërsa Guyger shpërtheu në lot./21Media

Botham Jean's brother to Amber Guyger: "I forgive you."

Botham Jean's brother to Amber Guyger: "I forgive you."Brandt Jean asked the judge to allow him to hug the former Dallas police officer after she was sentenced to 10 years in prison for killing his sibling. https://abcn.ws/2pujgfz

Gepostet von ABC News am Mittwoch, 2. Oktober 2019