Sakrifica që ia vlejtën

Sakrifica që ia vlejtën

Aktoret me të vërtetë të talentuara mund të tërheqin role shumë të ndryshme, përfshirë ato ku duhet të shndërrohen në gra jo tërheqëse. Në mënyrë që transformimi të duket real, ato duhet të bëjnë gjëra shumë të ndryshme: të humbasin ose të fitojnë shumë peshë brenda një kohe shumë të shkurtër, të veshin rroba pa formë, ose të kalojnë shumë kohë në make up që mbulon bukurinë e tyre.

E gjithë kjo përpjekje vlerësohet nga shikuesit e rregullt dhe kritikët e filmit ashtu. 4 prej aktoreve për të cilat do të tregojmë për ju u vlerësuan madje me çmimin më prestigjioz në botën e kinemasë – Oskar.

Kate Winslet

Kate Winslet ka portretizuar mjaft gra të bukura, por ishte roli i një gruaje gjermane analfabete që u dënua për vdekjen e qindra njerëzve në The Reader. Ky film i solli aktores çmimin  Oscar. Falë saj, dhe punës së mrekullueshme të artistëve të grimit, personazhi i Kate dukej shumë më i vjetër dhe më i shëmtuar se vetë Kate.

Natalie Portman

Natalie Portman dihet që është një aktore shumë e larmishme. Për rolin e saj në V për Vendetta, Portman ishte mjaft e guximshme për të rruar kokën dhe në Ghosts Ghosts (fotografia në të majtë), ajo luajti një grua që ishte viktimë e Inkuizicionit Spanjoll.

Cameron Diaz

Cameron Diaz është një grua tipike bjonde e Hollivudit me një buzëqeshje simpatike e cila është shumë e vështirë për t’u imazhuar si një grua jotërheqëse. Sidoqoftë, në filmin e vitit 1999 Duke qenë John Malkovich, Cameron luajti një vajzë jo tërheqëse. Mungesa e grimit dhe një grumbull flokë kaqurrele në kokën e saj e bëri atë të duket e përshtatshme për rolin dhe për shkak të kësaj ajo ishte nominuar për çmime të tilla prestigjioze si BAFTA dhe një Globe Golden.

Nicole Kidman

Nicole Kidman fitoi Oskarin e saj në 2003 për rolin e shkrimtares Virginia Woolf në Orwt. Falë grimit, ajo dukej shumë si prototipi i saj. Dhe lista e filmave ku aktorja luan gra të bukura është me të vërtetë e gjatë.

Charlize Theron

Charlize Theron është shfaqur në role të bukurive fatale shumë herë, por njohja dhe dashuria e vërtetë e kritikëve të filmit erdhën me rolin e saj në Monster. Në këtë film, aktorja luajti një vrasës serik. Për të arritur transformimin, asaj iu desh të fitonte më shumë se 22 lbs dhe ajo dukej revoltuese falë punës së disa artistëve të talentuar tëgrimit. Për rolin e saj në Monster, Theron u shpërblye me një Golden Globe, një Oscar dhe një Guild Award Actors Screen., përcjell portali rtv21.tv

Michelle Pfeiffer

Bukuroshja Hollywood, Michelle Pfeiffer, u shndërrua në një shtrigë të vjetër të frikshme në Stardust të Matthew Vaughn. Dhe kur ajo u bë e re në film, ne u mahnitëm absolutisht se sa e  bukur dhe e përshtatshme është akoma. Ajo ishte rreth 50 vjeç kur punoi në këtë film.

Anne Hathaway

Anne Hathaway luajti rolin e Fantine në mjuzikellin Les Misérables, bazuar në romanin e Victor Hugo. Karakteri i Anës duhej të ushqente veten dhe vajzën e saj, kështu që ajo duhej të shiste flokët, dhëmbët dhe të bëhej prostitutë.

Për të luajtur këtë rol, në një periudhë shumë të shkurtër kohore, asaj i është dashur të humbasë më shumë se 22 lbs dhe të kishte prerë flokët e saj të gjatë në kamera – kjo skenë u bë me  të vërtetë. Për rolin e saj në Les Misérables, Anne mori një çmim Guild Golden Globe, një Oscar dhe një aktorë ekrani.

Drew Barrymore

Vajza nga dinastia e aktorit Barrymore ka qenë në ekranin e madh që kur ishte 5 vjeç. Suksesi i saj i parë ishte pas rolit të saj në E.T. ekstra-tokësorë. Drew në thelb u rrit në ekran dhe ne u njohëm me mënyra të ndryshme – jashtëzakonisht të bukura dhe kur ajo ishte një adoleshente e shëndoshë me sytjena në filmin Never Been Kissed.

Gwyneth Paltrow

Për rolin në komedinë Shallow Hal, skenaristët dhe regjisorët e filmit nga vëllezërit Farrelly veshur Gwyneth Paltrow me një kostum prej 25 b dhe vendosën grimin e veçantë të lateksit në fytyrën e aktores. Aktorja pranoi se kur vendosi të shëtiste në rrugë duke veshur këtë kostum, njerëzit rreth saj nuk e njohën atë dhe u përpoq të shmangnin shikimin e saj. Falë kësaj përvoje, ajo kuptoi se sa e vështirë ishte për njerëzit të jetonin me mbipeshë.

Julia Roberts

Julia Roberts nuk është më një aktore në komeditë romantike të viteve ’90. Pas Oskarit të saj të merituar për rolin e saj në Erin Brockovich, askush nuk dyshoi në talentin e saj. Në fshehtësi në sytë e tyre (fotografia e majtë), Roberts u shfaq në rolin e një gruaje detektive, vajza e së cilës u vra me dhunë.

Lena Headey

Kjo aktore angleze ka role mjaft të mira në filmografinë e saj, por ajo u bë me të vërtetë e famshme pas rolit të saj të Cersei Lannister në serialin Game of Thrones. Në Dredd-in e vitit 2012, Lena luajti një grua gangstive e pamëshirshme. Për këtë rol, ajo duhej të merrte një grim që portretizonte plagët në fytyrën e saj. Ajo gjithashtu duhej të kishte dhëmbë të këqinj dhe buzë të plasaritura./21Media