Aktori amerikan, Chadwick Boseman, i njohur për rolin e Black Panther ka vdekur nga kanceri në moshën 43 vjeçare.

Ai vdiq në shtëpi në Los Angeles, me gruan dhe familjen pranë tij, thuhet në një deklaratë të postuar në mediat sociale.

Boseman ishte diagnostikuar me kancer të zorrës së trashë katër vjet më parë, por këtë nuk e kishte bërë të ditur, transmeton rtv21.tv.

Lajmi i ka lënë fansat dhe bota e filmit të habitur. Drejtori i “Get Out”, Jordan Peele, tha se ishte “një goditje dërrmuese”.

Boseman erdhi në vëmendje duke luajtur figura të jetës reale, shkëlqyesi i bejsbollit Jackie Robinson të vitit 2013 dhe këngëtari i shpirtit James Brown në 2014 në Get on Up. Sidoqoftë, ai do të kujtohet më së miri me rolin Black Panther në filmin e vitit 2018.

Black Panther ishte filmi i parë superhero që mori një nominim për fotografinë më të mirë në Oskar.

Ai gjithashtu luajti në filmat e tjerë të Marvel Captain America: Civil War, Avengers: Infinity War dhe Avengers: Endgame.

Lajmi për vdekjen e tij erdhi si një tronditje për shumë njerëz pasi Boseman nuk e diskutoi kurrë diagnozën e tij publikisht.

Sidoqoftë, fansat filluan të ngrenë shqetësime mbi shëndetin e tij këtë vit për shkak të humbjes së dukshme të peshës./21Media