Gruaja e Tom Hanks ka nënën shqiptare

Gruaja e Tom Hanks ka nënën shqiptare

Aktorja e njohur Hollywood-it, Rita Wilson me anë të një postimi në Instagram i ka befasuar të gjithë, pasi që ajo ka zbuluar se ka preardhje shqiptare.

Rita, njëherit edhe  bashkëshortja e aktorit amerikan, Tom Hanks, ka publikuar një fotografi me nënën e saj, teksa ka treguar historinë e saj të dhimbshme.

Aktorja ka treguar se nëna e saj për 15 vite ka jetuar në një fshat në kufi mes Greqisë dhe Shqipërisë, mirëpo gjatë luftës ajo ishte e detyruar ta braktis vendlindjen.

“Nëna ime. Ajo e humbi babain kur ishte 4 vjeç dhe për 15 vite jetoi në fshatin e saj në kufi mes Greqisë dhe Shqipërisë. Kur gjërat u bënë serioze gjatë luftës nëna e saj vendosi të arratiseshin nga fshati duke ngjitur malet që ndajnë dy shtetet. E detyruar nga rrethanat, nëna ime e bëri këtë udhëtim, mes errësirës së natës, e rrezikuar të qëllohej e të linte çdo gjë pas. Çfarë kurajo që kishte. Nëna ime ishte e qeshur, e sjellshme, na bënte të qeshnim, nuk mësoi kurrë të notojë ose t’i japë biçikletës, gatuante të gjitha vaktet për ne, na qepte rrobat, na donte. Ajo mund të qëndiste çdo gjë me dorë. Edhe një fetë buke me gjalpë, me reçel apo një vezë e skuqur shijonte më shumë nga duart e saj. Më mungon shumë. Gëzuar ditën e nënës”, ka shkruar Rita në Instagram.

 

View this post on Instagram

 

My mom. She lost her father when she was four years old and for the next fifteen years she lived in her village on the border of Greece and Albania. When things got serious during the war, her mother decided they should escape from their village into GREECE by climbing the mountains that divided the two countries. Due to circumstances, my mom had to make that journey by herself, in the dead of night, risking being shot, and leaving everything she owned behind. What courage she had. As my mom, She was funny, kind, could not tell a joke, made us laugh, knew a hit song on the radio when she heard one, never learned to swim or ride a bike, cooked all of our meals, sewed our clothes, loved us. She could crochet and knit anything. Even a peanut butter and jelly sandwich or a scrambled egg tasted better when she made it. I miss her everyday but as a dear friend once said to me, “The conversation continues.” Happy Mother’s Day. 🌸💕🌸 #happymothersday

A post shared by Rita Wilson (@ritawilson) on

Këtë histori, Rita e ka treguar për Ditën e Nënës, e cila u festua dy ditë më parë.

Kujtojmë se, Rita është martuar me aktorin Tom Hanks, të cilët njihen si njëri prej çifteve më besnik ndja njëri-tjetrit në Hollywood, pasi qëmartesa e tyre po zgjat tash e 30 vjet. /21Media