Mbrojtësi i majtë i kampionëve gjermanë, Bayern Munich do të largohet nga skuadra këtë verë, dhe ai favorizon një transferim në Spanjë për sfidën e tij të re.

Kampionët e Bundesligës janë të gatshëm të shesin austriakun 28 vjeçar për 36 milionë euro, në afatin veror të transferimeve.

Chelsea, Manchester City dhe Paris Saint Germain janë të lidhur me yllin e Bayernit, mirëpo Alaba do të preferonte që të bashkohej me Real Madridin ose Barcelonën në ligën spanjolle./21Media