Ambasadori i Ukrainës në Gjermani kërkon raketa

Të shtunën në mëngjes, ambasadori i Ukrainës në Gjermani, Andriy Melnyk, i bëri thirrje Gjermanisë në terma të qartë që të dërgojë raketa kundërajrore në Ukrainë.
Ai shkroi fjalë për fjalë në Twitter “E nderuar qeveri federale e Gjermanisë, sa kohë dëshironi të qëndroni pranë dhe të shikoni ne ukrainasit duke u vrarë nga forcat ajrore dhe raketat dhe qytetet duke u bombarduar para syve tuaj? Ne kemi nevojë urgjente për raketa kundërajrore për të mbrojtur njerëzit. Ky do të ishte solidaritet i vërtetë”.
Së bashku me postimin në Twitter, Melnyk publikoi një “notë verbale” prej dy faqesh, ku ndër të tjera thuhet “Për të parandaluar një agresion të ri nga Federata Ruse kundër Ukrainës, aleatët tanë duhet të marrin të gjitha masat për të të rrisë aftësinë mbrojtëse të vendit. “Për të forcuar masivisht Ukrainën dhe për të rritur efektin parandalues ​​për Rusinë” Në vijim ai rendit “sistemet e armëve të natyrës mbrojtëse” që i duhen Ukrainës./21Media

Back to top button