Një infermiere meksikane u bë personi i parë në Amerikën Latine që mori vaksinën kundër koronavirusit kur vendi i saj filloi programin e vaksinimit të enjten.

Meksika ka marrë një dërgesë fillestare prej 3,000 doza të vaksinës Pfizer-BioNTech.

Vendi ka një nga numrat më të lartë të vdekjeve pandemike në botë, pas SHBA-ve, Brazilit dhe Indisë, transmeton rtv21.tv.

Pak kohë më vonë të enjten, Kili dhe Kosta Rika gjithashtu filluan administrimin e Pfizer-BioNTech.

Argjentina gjithashtu planifikon të fillojë inokulimet në ditët e ardhshme por ka zgjedhur vaksinën e prodhuar ruse Sputnik V për fazën e saj fillestare, me një shpërndarje prej 300,000 dozash që mbërrijnë në kryeqytetin Buenos Aires të enjten në mëngjes.

Brazili, i cili ka regjistruar numrin më të lartë të vdekjeve në rajon, nuk do të fillojë deri në mes të shkurtit. Presidenti Jair Bolsonaro thotë se nuk po planifikon të inokulohet. Ai beson se ka zhvilluar imunitet kundër koronavirusit ndërsa doli pozitiv në fillim të këtij viti./21Media