Planet që tifozët të kthehen për të shikuar ngjarje të drejtpërdrejta sportive në Angli nga 1 tetori anulohen, thotë ministri i zyrës së kabinetit Michael Gove.

Planet u vendosën nën shqyrtim në fillim të këtij muaji pas një rritje të rasteve me koronavirus.

Niveli i alarmit të Mbretërisë së Bashkuar Covid-19 është zhvendosur në 4, që do të thotë se transmetimi është “i lartë ose në rritje në mënyrë eksponenciale”.
Masat e reja do të përcaktohen nga kryeministri Boris Johnson të martën.

Duke folur për BBC Morning Gove konfirmoi se planet për një kthim në skenë të tifozëve do të “ndalen”.

Programi pilot do të ndërpritet gjithashtu, përcjell portali rtv21.tv

Shumica e sporteve në Angli janë luajtur me dyer të mbyllura që nga mbyllja e koronavirusit në mars, duke përfshirë futbollin e Premier League, finalen e Kupës FA, ndeshjet e kriketit Test të Anglisë dhe dy gara të Formula 1 në Silverstone.

Ngjarjet sportive që u zhvilluan me turma të plota në mars pak para se të gjitha ndeshjet të shtyheshin dhe para se të mbyllej Mbretëria e Bashkuar kanë qenë nën vëzhgim.

Ndikimi i ndeshjes së Liverpoolit në Champions League me Atletico Madrid në përhapjen e koronavirusit po hetohet nga këshilli i qytetit, ndërsa ka pasur gjithashtu thirrje për një hetim nëse Festivali Cheltenham duhej të ishte zhvilluar përpara.

Julian Knight, kryetari i komitetit të përzgjedhur të Digital, Kulturës, Medias dhe Sportit (DCMS), tha “nëse nuk gjejmë një hartë rruge me zgjidhje inteligjente për të lejuar që sportet dhe ngjarjet e drejtpërdrejta të hapen gradualisht, ne rrezikojmë shkatërrimin e sporteve tona dhe infrastrukturës kulturore “.

Drejtuesit e më shumë se 100 organeve sportive i kanë shkruar kryeministrit për të kërkuar fonde emergjente, duke paralajmëruar “një gjeneratë të humbur të aktivitetit” për shkak të koronavirusit.

Sport Anglia ka shpërndarë 200 milionë £ për raste emergjente, por në sektor besojnë se nevojiten më shumë.

Në fillim të këtij muaji, shefi ekzekutiv i Premier League Richard Masters i tha BBC Sport se tifozët “absolutisht kritikë” u lejuan të ktheheshin brenda stadiumeve sa më shpejt të ishte e mundur dhe dështimi për ta bërë këtë do t’i kushtonte klubeve 700 milionë £ gjatë sezonit 2020-21.

Klubet e Ligës së Futbollit Anglez humbën 50 milionë £ në faturat e portës sezonin e kaluar dhe vlerësojnë një humbje prej 200 milionë £ nëse nuk ka tifozë këtë sezon.

Unioni i Futbollit Rugby është përgatitur për një humbje prej 50 milionë në të ardhura, ndërsa skuadra e meshkujve të Anglisë ka pranuar një ulje page 25% për 12 muajt e ardhshëm.

Shefi ekzekutiv i Lidhjes së Futbollit Rugby Ralph Rimmer i kërkoi qeverisë të mos vonojë kthimin e turmave, me klubet që përballen me një ndikim të mundshëm në të ardhurat “deri në 2 milionë £ në javë”.

Në fund të gushtit, 2,500 njerëz panë një miqësore midis Brighton dhe Chelsea në Stadiumin Aagut të pulëbardhave – hera e parë që tifozët ishin lejuar të hynin në një fushë të Premier League në pothuajse gjashtë muaj.

Rreth 300 spektatorë u lejuan të shikojnë finalen e Kampionatit Botëror Snooker muajin e kaluar midis Ronnie O’Sullivan dhe Kyren Ëilson në Teatrin Crucible në Sheffield, por planet origjinale për të pranuar tifozët për të gjitha ditët e turneut u përmbysën.

Fitorja e Arsenalit 9-1 ndaj West Ham në Superligën e Grave më 12 shtator ndodhi pa 1000 tifozë të pranishëm./21Media