Akuzohet për nxitje të dhunës, fitim të ardhurash përmes mjeteve të papërshtatshme...

Akuzohet për nxitje të dhunës, fitim të ardhurash përmes mjeteve të papërshtatshme…

Sahar Tabar që duket si aktorja e njohur Angelina Jolie është arrestuar nën dyshimin nxitjes së dhunës pas ankesave për postimet në llogarinë e saj në “Instagram” në Iran.

Ylli i mediave sociale, Sahar Tabar nga Teherani, u bë e njohur në Instagram pasi postoi imazhe të fytyrës së saj “të urryer”, me disa njerëz duke thënë se pamja e saj i ngjante një zombie.

22-vjeçarja raportohet se kishte 50 operacione për ta bërë atë të duket si aktorja fituese e Oskarit, por ajo më vonë konfirmoi që pjesa më e madhe e pamjes së saj të veçantë u arrit përmes make-up dhe photoshopit, transmeton rtv21.tv.

Tabar është arrestuar me akuza, duke përfshirë nxitje të dhunës, fitim të ardhurash përmes mjeteve të papërshtatshme dhe inkurajim të të rinjve.

Ajo u arrestua me urdhër të gjykatës së drejtimit të Teheranit, e cila merret me ‘krimet kulturore dhe korrupsionin social dhe moral’, vonë të shtunën.

Shumica e fotove dhe videove të ndara me 26 mijë e 800 ndjekësit e saj gjithashtu janë edituar shumë në mënyrë që ajo të ngjasojë me yllin e Hollivudit Angelina Jolie.

Ajo më vonë pranoi se do të kishte disa operacione siç është një punë në hundë, mbushës të buzëve, por këmbënguli që pjesa më e madhe e pamjes së saj të pazakontë është në make-up dhe photoshop.

“As që kisha menduar për të qenë si Jolie. Gjithashtu, nuk doja t’i ngjaja personazhit vizatimor “Nusja e Kufomës”“, ka shtuar ajo.

Kirurgjia kozmetike është jashtëzakonisht e popullarizuar në republikën islamike, me dhjetëra mijëra operacione që bëhen çdo vit.

Instagram është i vetmi shërbim kryesor i mediave sociale të arritshme në Iran, ndryshe nga Facebook, Twitter dhe shërbimi i të dërguarit Telegram janë zyrtarisht të ndaluar./21Media