Arrestohet italiani që akuzohej për vjedhjen e librave të papublikuar

Një burrë italian është arrestuar në New York për imitimin e figurave të industrisë botuese në internet, me qëllim që të merrte me mashtrim dorëshkrime të pabotuara të romaneve dhe librave të tjerë.
Filippo Bernardini u arrestua nga FBI në aeroportin JFK të mërkurën.
29-vjeçari u akuzua për mashtrim dhe vjedhje të rëndë identiteti.
Dokumentet ligjore pretendojnë se ai ka regjistruar më shumë se 160 domene të rreme në internet nga viti 2016.
Ai do të dalë para një gjykate federale në Manhattan të enjten, transmeton rtv21.tv
Arrestimi i Bernardinit mund të shpjegojë një mister që ka hutuar botën letrare për vite me radhë, me agjentët, redaktorët dhe gjyqtarët e çmimit Booker që bien viktimë e mashtrimeve nga adresat e postës elektronike paksa të ndryshuara me pamje zyrtare, duke kërkuar dorëshkrime të veprave nga autorë, përfshirë fituesen e çmimit Booker, Margaret Atwood. .
Në një intervistë me The Bookseller në vitin 2019 , Atwood konfirmoi se kishte pasur përpjekje të përbashkëta për të vjedhur dorëshkrimin e librit të saj ‘The Testaments’, përpara se të dilte.
“Kishte shumë emaile të rreme nga njerëz që përpiqeshin të mbyllnin syrin edhe vetëm tre faqe, madje edhe çdo gjë”, kishte thënë ajo.
Sipas The Guardian dhe The New York Times, autorja Sally Rooney dhe aktori Ethan Hawke ishin gjithashtu në shënjestër në një mënyrë të ngjashme./21Media

Back to top button