Polica po heton motivet e këtij rasti

Polica po heton motivet e këtij rasti

Një person u arrestua pasi hyri në Katedralen e Shën Patrikut të New Yorkut që mbante dy kova të mbushura me benzinë dhe një çakmak, thonë policia.

Ata thonë se rojet u përballën me 37-vjeçarin kur hyri në kishën e Manhatanit të mërkurën mbrëma.

Ai derdhi benzinë në terren dhe oficerët e morën në paraburgim, transmeton rtv21.tv.

Zëvendëskomisari i policisë, John Miller vuri në dukje se incidenti “i dyshimtë” ndodhi vetëm dy ditë pas një zjarri në katedralen Notre-Dame në Paris.

Shën Patrik është selia e Kryepeshkopatës Katolike Romake të New Yorkut.

Zëvendëskomisioneri i NYPD për inteligjencën dhe kundërterrorizmin, megjithatë tha se është “shumë herët për të thënë” nëse terrorizmi ishte një motiv.

Kur u përballën jashtë katedrales, burri u tha oficerëve se automjeti i tij kishte mbetur pa karburant dhe ai ishte duke kaluar nëpër katedrale për të arritur në të. Ai u arrestua kur policia kontrolloi furgonin dhe pa se nuk ishte nga benzina.

“Nuk e dimë se çfarë ishte mendimi i tij”, tha Miller.

Hetuesit në Paris thonë se punimet e rinovimit në Notre-Dame mund të kenë shkaktuar aksidentalisht zjarrin e së hënës./21Media