Menaxheri i Arsenalit, Mikel Arteta mendon se kapiteni Pierre-Emerick Aubameyang është “bindur të qëndrojë për më gjatë” pas rolit të tij në fitoren e Komunitetit Shield ndaj Liverpool.

Sulmuesi Aubameyang, kontrata e të cilit me Topçinjtë skadon verën e ardhshme, u kthye në një mënyrë fantastike përpara barazimit të Takumi Minamino dhe më pas shënoi penalltinë fituese në gjuajtjen në Wembley të shtunën.

“Është një kohë emocionuese për të qenë një lojtar i Arsenalit” tha 31-vjeçari.

Fituesit e Kupës së FA janë përpjekur ta bëjnë një kontratë me Aubameyang për ca kohë, transmeton rtv21.tv.

Ai ka shënuar 70 gola në 109 ndeshje që kur u bashkua me Arsenalin nga Borussia Dortmund për një rekord klubi 56 milionë pound në janar të vitit 2018.

Aubameyang u bë kapiten në nëntor pas mesfushorit Granit Xhaka.

“Detyra ime është të përpiqem ta bind atë që është në vendin e duhur në kohën e duhur”, tha Arteta./21Media