Asgjësohen 220 mijë pula, shkak gripi i shpendëve

Autoritetet në Çeki janë duke u përgatitur për t’i asgjësuar deri në 220,000 pula në një fermë pulash në pjesën perëndimore të vendit pasi gripi i shpendëve u zbulua atje javën e kaluar në shpërthimin më të madh të sëmundjes në rekord.
Gripi i shpendëve u raportua të premten e kaluar në fermën e vendosur 150 km në perëndim të Pragës, e cila mund të strehojë deri në 750,000 pula.
Administrata Shtetërore Veterinare e Republikës Çeke (SVS) njoftoi sot se pasi kontrollet zbuluan sëmundjen vetëm në një nga sallat, shumica e tufës mund të kursehej.
“E gjithë popullsia e sallës duhet të theret” tha Peter Mayer, një zëdhënës i SVS.
Infeksionet vijnë ndërsa vendet përpiqen të frenojnë përhapjen. Që nga nëntori, autoritetet çeke kanë kërkuar që fermat e shpendëve t’i mbajnë tufat brenda.
Sot, një tjetër rast i gripit të shpendëve është raportuar në një fermë që ndodhet 68 km në jug të Pragës, ku do të theren 12,000 pula dhe 1,000 gjela deti, njoftoi agjencia çeke e lajmeve CTK.
Gripi i shpendëve tashmë po ushtron presion mbi çmimet e larta të ushqimeve dhe po shkakton kufizime tregtare nga vendet importuese të shpendëve.
Një numër rekord i pulave, gjelave dhe shpendëve të tjerë kanë ngordhur nga shpërthimet e gripit në SHBA dhe Evropë, dhe virusi tani po përhapet në Amerikën e Jugut, Afrikë dhe Azi.
Virusi mund të transmetohet te njerëzit përmes kontaktit me shpendët, por ekspertët thonë se rreziku për shëndetin e njeriut është i ulët./21Media

Back to top button