Asteroidi vdekjeprurës

Asteroidi vdekjeprurës

Një asteroid vdekjeprurës ka dhjetë shanse të përplaset me Tokën gjatë 84 viteve të ardhshme, sipas NASA-s.

Apophis shkëmbi hapësinor është më i gjatë se Empire State Building dhe mund të fshijë miliona njerëz nëse rrëzohet në planetin tonë. Është gjurmuar nga sistemi i automatizuar i paralajmërimit “Sentry” i NASA-s, i cili parashikon që fluturimi i këtij asteroidi do të ndodhë në prill të vitit 2060.

Ndërsa ekszistojnë dhe 9 shanse të tjerë ku pritet të përplaset më Tokën deri në prill të 2103.

Edhe pse shanset janë të vogla, asteroidi do të afrohet aq shumë sa që NASA po përgatitet dhe po ruan një vëmendje vigjilente për të ardhmen e parashikueshme. Vetëm një ndryshim i vogël në trajektoren e tij mund ta dërgojë atë në planetin tonë dhe të shkatërrojë gjithçka.

Bazuar në madhësinë dhe shpejtësinë e tij, NASA llogarit forcën e ndikimit do të ishte ekuivalente me 1.200.000 kilotona të energjisë kinetike. Për krahasim, bomba atomike e rënë në Hiroshima në 1945 shpërtheu me forcën e 15 kilotoneve të TNT. Mendohet se një grevë Apofisi do të përcaktojë një sipërfaqe prej mijëra kilometrash katrorë, duke lënë pas një krater me gjerësi 3,2 milje.

Programi i Vëzhgimeve të Objektit në Tokën e Afërt, i njohur gjithashtu si “Mbrojtësi i hapësirës”, zbulon këto objekte dhe komploton orbitat e tyre për të përcaktuar nëse ato paraqesin një kërcënim për planetin tonë.

Sipas agjencisë hapësinore, shkëmbi peshon 67 milionë ton dhe po udhëton me mbi 3.5 milje në sekondë. Gjatë orbitave të ndryshme të Diellit, shkëmbi hapësinor mashtrues pritet të bëjë dhjetë kalime të afërta në Tokë deri në 2103.

Këto bien në prill 2060, prill 2065, prill 2068, tetor 2068, prill 2076, prill 2077, prill 2078, tetor 20189, prill 2091 dhe prill 2103.

Kohët e fundit, shkencëtarët rusë paralajmëruan se Apophis, me emrin e plotë Apophis 99942, mund të përplaset në Tokë me shpejtësi 15,000 milje në orë. Në prill, administrator i NASA-s, Jim Bridenstine bëri thirrje që një studim global të nisë urgjentisht në kërcënimin që i paraqitej njerëzimit nga një përplasje e madhe asteroidësh.

Ai bëri thirrje që fuqitë botërore të fillojnë menjëherë përgatitjet për ndikimin e ngjarjeve meteorike.

“Ne duhet të sigurohemi që njerëzit të kuptojnë se kjo nuk ka të bëjë me Hollivudin, nuk ka të bëjë me filmat. Kjo ka të bëjë me mbrojtjen e planetit të vetëm që njohim ‘Tokë” tha Bridenstine.