Në Uellsin e Ri Jugor, vendi më i populluar në Australi, masat kundër COVID- 19 u lehtësuan gjatë Krishtlindjes dhe pas ditës së dytë radhazi me një numër të vogël rastesh.

Uellsi i Ri Jugor, kryeqyteti i të cilit është Sidnei, raportoi tetë raste lokale sot, njësoj si të martën, e cila është një tjetër shenjë që distanca shoqërore dhe testimi masiv kanë sjellë nën kontroll një virus të ri të rrezikshëm, raporton Reuters.

Kryeministri i Uellsit të Ri Jugor, Gladys Berejiklian tha se të gjitha kufizimet do të mbesin në fuqi për periferitë më në veri të karantinës, edhe pse banorët tani do të lejohen të presin deri në pesë fqinjë në prag të Krishtlindjes dhe Ditës së Boksit më 26 janar.

Kufizimet janë më të qeta për pjesën jugore të periferive të Sidneit, ku lejohen 10 mysafirë, përfshirë njerëz nga pjesë të tjera të qytetit.

“Këto janë ndryshime të vogla për shkak të faktit se të gjithë kishin një vit shumë të vështirë,” tha Berejiklian.

Përafërsisht një e katërta e një milion banorëve të qytetit më të madh të Australisë u urdhëruan të qëndronin në shtëpi për pesë ditë nga 19 dhjetori, pasi autoritetet donin të parandalonin përhapjen e epidemisë, e cila tani është rritur në 97 raste.

Banorëve të zonave të prekura u është thënë të mos largohen nga shtëpitë e tyre, përveç se të blejnë sende ushqimore, punë ose kujdes urgjent mjekësor.

Mbyllja e plotë për të gjithë rajonin do të vazhdojë më 27 dhjetor, njoftoi kryeministri.

Autoritetet lokale u kanë bërë thirrje pesë milion banorëve të Sidneit që të qëndrojnë vigjilentë. Australia ka raportuar më shumë se 28.200 raste të koronavirusit dhe 908 vdekje që nga fillimi i pandemisë.