Një burrë në Kinë dyshohet se ka shitur djalin e tij të porsalindur për 18,000 funta një të huaji që u takua në internet pasi humbi punën e tij për shkak të pandemisë COVID-19.

Babai migrant, i cili tashmë kishte dy djem, thuhet se ishte përballur me presion ‘të madh’ financiar për shkak të humbjes së punës, transmeton rtv21.tv.

Ai dyshohet se e bindi gruan e tij shtatzënë të binte dakord për marrëveshjen e paligjshme para se të tregtonte foshnjën e tij me një grua që përshkruhej se ishte duke kërkuar një fëmijë.

Rasti u zbulua të hënën nga faqja kineze e lajmeve “Anhui Net”, e cila citoi policinë lokale.

Sipas raportit, transaksioni i paligjshëm doli në dritë pasi blerësi i akuzuar, i njohur me mbiemrin Xu, tërhoqi vëmendjen e policisë kur ajo ishte duke hipur në një tren me foshnjën më 30 tetor.

Ajo u pyet për të zbritur nga treni në qytetin e Hefei për t’u marrë në pyetje pasi oficerët e policisë gjetën sjelljen e saj të dyshimtë.

Xu fillimisht i tha policisë se ajo kishte birësuar fëmijën. Por pas marrjes në pyetje të mëtejshme, ajo pranoi se kishte paguar të ashtuquajturat ‘tarifa ushqimore’ në këmbim të djalit.

Policia hekurudhore Hefei filloi menjëherë një hetim dhe mori në pyetje prindërit biologjikë të foshnjës më 3 nëntor.

Policia tha se Liu nuk ishte në gjendje të gjente punë për shkak të pandemisë së re të koronavirusit dhe e kishte të vështirë të vazhdonte të paguante hipotekën e tij dhe të siguronte makinën e tij.

Blerësja që do të jetë, zonja Wu, pranoi të paguante Liu 100,000 juanë (11,410 £) pasi një skanim me ultratinguj konfirmoi se gruaja e iu mbante një djalë. Ajo madje rregulloi zonjën Zhang që të lindte.

Sipas ligjit kinez, kushdo që shpallet fajtor për trafik dhe shitje të fëmijëve mund të burgoset nga pesë deri në 10 vjet, por gjithashtu mund të jepen dënime të përjetshme ose dënime me vdekje./21Media