Ndikimi i COVID-19 në shpenzimet e ekipeve të futbollit është i qartë për t’u parë në Spanjë. Kjo është arsyeja pse ju shihni disa statistika kurioze të tilla si Barça B pranë krye të listave të shpenzimeve të transferimeve. Sipas ‘El Confidencial’, skuadra e të rinjve te Barça ka shpenzuar më shumë se Real Madrid.

Siç qëndrojnë gjërat, Barça B është e 8-ta në listën e shpenzuesve më të lartë. Ata janë ndarë me 13 milion euro në Matheus Pereira (8), Gustavo Maia (4,5) dhe Moussa N’Diaye (0,5), përcjell portali rtv21.tv

Barça B gjithashtu ka shpenzuar më shumë se Real Betis i cili, si Real Madrid, ende nuk do të shpenzojë asnjë euro në nënshkrime të reja këtë verë.

Real Madrid ka vendosur të rindërtojë disa nga lojtarët që huazuan sezonin e kaluar (Lunin, Odriozola dhe Odegaard) në vend që të spërkaste paratë e gatshme. Florentino Perez tha se kjo do të ndodhte disa muaj më parë:

“Kjo nuk është verë për nënshkrime të mëdha. Unë nuk e di kush do të blejë lojtarë dhe nuk do të gjykoj askënd që nuk e bën. Të gjithë duhet të merren me situatën sidoqoftë të mundohen. Klubet që nuk janë më të mëdhenjtë mbulojnë kostot e tyre me marrëveshjet televizive, por ne jo. Ne fitojmë shumë para përmes stadiumit dhe me stadiumet bosh do të humbasim rreth 25% të të ardhurave tona. “

Ka qenë një verë e çuditshme deri më tani./21Media