Barcelona ende planifikon të ndërtojë një ekip me kapitenin Lionel Messi dhe po përpiqen ta bindin atë të qëndrojë, thotë drejtori sportiv Ramon Planes.

Sulmuesi 33-vjeçar argjentinas i tha klubit se dëshiron të ushtrojë një klauzolë duke e lejuar atë të largohet falas.

Fituesi gjashtë herë i Topit të Artë është golashënuesi rekord i Barçës në 634 gola, përcjell portali rtv21.tv

“Ajo që ka ndodhur ka ndodhur dhe ideja jonë është të ndërtojmë një ekip rreth lojtarit më të rëndësishëm në botë,” tha Planes.

“Ne duam të ndërtojmë një cikël tjetër fitues të udhëhequr nga lojtari më i mirë në botë, më i miri në histori.

“Barca dhe Leo janë si një martesë, ku të dy i kanë dhënë aq shumë njëri-tjetrit dhe kanë sjellë aq shumë gëzim për fansat. Mendoj se e ardhmja është pozitive. Unë jam një optimist.”

Messi – i cili ka luajtur vetëm për  Barçën – dëshiron të largohet pas një sezoni pa trofe i cili përfundoi me një goditje 8-2 nga Bayern Munich në çerekfinalen e Champions League.

Barcelona beson se klauzola tani ka skaduar dhe Messi është kontraktuar me klubin deri në vitin 2021 me një klauzolë të blerjes prej 700 milion eurosh.

“Ne kemi nevojë për lojtarë me përvojë si Leo Messi, si dhe lojtarë për të ardhmen e ekipit. Ne po bëjmë të gjitha përpjekjet për të siguruar që marrëdhënia midis Barca dhe Messi të vazhdojë. Ne po punojmë për të bindur Leon”,  tha Planes.

Disa konsiderojnë se e vetmja gjë që mund ta mbajë Messin është dorëheqja e presidentit Josep Maria Bartomeu dhe zgjedhjet e parakohshme.

Por kjo mund të mos jetë e mjaftueshme për të mbajtur një lojtar që ka fituar 10 tituj spanjoll dhe katër Liga të Kampionëve me klubin.

Plans tha: “Ne duhet të jemi shumë të respektueshëm. Ne nuk mund ta bëjmë këtë një diskutim publik midis Leo Messi dhe Barcelona sepse asnjëra prej tyre nuk emeriton atë. Unë nuk mendoj se Leo e meriton atë dhe as Barca. Dhe ne do të bëjmë shumë punë të brendshme, ne kemi bërë atë dhe do të vazhdojmë ta bëjmë për të ndërtuar një Barça fituese.”/21Media