Suarez nuk është i kërkuar në Barca dhe katalanasit ishin të lumtur ta lirojnë atë falas, me kusht që ai të mos bashkohej me disa klube të tjera të larta.

Uruguajani ra dakord për kushtet për një pagë të reduktuar me Atletico pasi një lëvizje në Juventus ra për shkak të çështjeve të pasaportës, përcjell portali rtv21.tv

Kryetari i Barcelonës Josep Maria Bartomeu më pas bllokoi marrëveshjen sepse nuk dëshironte t’ia shiste një rivali spanjoll.

Por, pas takimit me përfaqësuesit e Suarez, klubi katalanas është tërhequr, pasi sulmuesi kërcënoi të transmetojë ankesat e tij në media.

Atletico do të duhet të paguajë një tarifë nominale prej jo më shumë se 6 milionë euro për 33-vjeçarin, e cila do të bazohet në variabla të tillë si kualifikimi i Champions League.

Suarez do të fitojë gjysmën e 30 milionë eurove në vit që ishte në Barca.

Ky veprim përfundon magjinë gjashtë-vjeçare të Suarez me Barca, gjatë së cilës ai shënoi 198 gola në 283 paraqitje dhe formoi një tre të frikësuar përpara me Lionel Messi dhe Neymar.

Të mërkurën në mbrëmje, Barcelona lëshoi një deklaratë duke falënderuar Suarez për kohën e tij në klub.

“FC Barcelona dëshiron të shprehë publikisht mirënjohjen e tij për Luis Suarez për angazhimin dhe përkushtimin e tij dhe i uron atij të gjitha të mirat për të ardhmen,” thuhet në deklaratë.

Klubi tha se një “ngjarje lamtumire” do të ndodhte për Suarez në 11:30 BST të enjten përpara një konference shtypi.

Ai kaloi në Barcelonë 74 milionë £ nga Liverpool në 2014 dhe i ndihmoi ata të fitonin katër tituj në La Liga, katër Copa del Reys dhe Champions League dhe Kupën Botërore të Klubeve në 2015.

Suarez gjithashtu përfundon një nga sagat e transferimit gjatë kësaj vere, i cili dukej se do të rezultojë në përfundimin e lojtarit në Torino – një lëvizje që u prish, sipas drejtorëve të Juventusit, për shkak të kohës që do të duhej atij për të siguruar një pasaportë italiane./21Media