"Përgjimet e publikuara nga gazeta prestigjioze BILD kanë tronditur shqiptarë e të huaj"

“Përgjimet e publikuara nga gazeta prestigjioze BILD kanë tronditur shqiptarë e të huaj”

Kryetari i PD, Lulzim Basha, reagoi në lidhje me përgjimet e publikuara nga “Bild” ku Astrit Avdylaj i akuzuar si kreu i grupit të Avdylajve në Shijak komunikim në telefon me Vangjush Dakon dhe zyrtare të tjerë të PS për zgjedhjet e 2017.

Sipas liderit të opozitës, përgjimet e publikuara nga gazeta prestigjioze BILD kanë tronditur shqiptarë e të huaj dhe kanë hequr cdo dyshim të tyrin për të mbajtur pushtetin e Ramës të kalbëzuar nga korrupsioni.

Basha shton se këto përgjime faktojnë se Rama ka bërë pakt me krimin, ka blerë vota nëpërmjet bandave dhe trafikantëve ndërkombëtarë të drogës.

“Përgjimet e publikuara nga gazeta prestigjioze BILD kanë tronditur sot shumë shqiptarë dhe shumë miq të huaj, të cilët kanë hequr çdo dyshim se për të mbajtur pushtetin e kalbëzuar nga korrupsioni, Edi Rama ka bërë pakt me krimin, ka blerë vota nëpërmjet bandave dhe trafikantëve ndërkombëtarë të drogës.

 6 përgjimet e publikuara nga media gjermane si pjesë e dosjes 339/1 janë radiografia e pushtetit mafioz dhe ilegjitim të Edi Ramës.

Bisedat tregojnë fuqinë e krimit të organizuar:

Për të ndikuar në emërimin e deputetëve dhe të kryebashkiakëve të PS.

Për të blerë votat për llogari të Edi Ramës sipas objektivit të caktuar prej tij.

Për të urdhëruar administratën publike të identifikojë kundërshtarët politikë të Edi Ramës, që t’i kërëcënojë për votën e tyre.

Për të marrë favore shtetërore në kundërshtim me ligjin.

Për t’u informuar për axhendën politike brenda dhe jashtë vendit të kryeministrit.”

Më tej Basha shton se përgjimet që mbahen peng nga prokuroria e kontrolluar prej Edi Ramës, janë konfirmim i pakundërshtueshëm se, parlamenti është produkt i krimit të organizuar e se qeveria e Ramës nuk është legjitime.

“Përgjimet që mbahen peng nga prokuroria e kontrolluar prej Edi Ramës, janë konfirmim i pakundërshtueshëm se:

Parlamenti i dalë nga zgjedhjet e vitit 2017 është produkt i krimit të organizuar.

Qeveria e Edi Ramës është ilegjitime.

Me Edi Ramën nuk mund të ketë zgjedhje të lira e të ndershme.

Përgjimet e publikuara nga BILD janë tregues i historisë politike të Edi Ramës: ai ka ardhur në pushtet nga krimi dhe e mban pushtetin me krimin e për krimin.”

Në fund Basha shkruan se tashmë më shumë se kurrë, vendi ka nevojë për zgjidhje politike, e cila kalon përmes largimit të kryeministrit ilegjitim Edi Rama, krijimin e një qeverie tranzitore, që për kreun e PD duhet të garantojë zgjedhje të lira e të ndershme.