​Bayern Munich rimerr vendin e parë të Bundesligës gjermane

Bayern Munich është rikthyer në samitin e Bundesligës gjermane, duke mposhtur pretendentin për titull, Union Berlin 3-0, në një ndeshje të së dielës në shtëpi.
Kampionët rekord të ligës së lartë gjermane përfunduan punën në pjesën e parë në Allianz Arena të Mynihut.
Eric Maxim Choupo-Moting shënoi golin e hapjes për Bayernin me një goditje me kokë në zonë në minutën e 31-të.
Kingsley Coman shënoi në minutën e 40-të. Në një kundërsulm, anësori francez e futi topin në rrjetë pasi dribloi pas portierit të Union Berlin, Riis Ronnow.
Në kohën e lëndimit të pjesës së parë, ylli i Bayern-it, Jamal Musiala, bëri rezultatin 3-0 në ditëlindjen e tij të 20-të.
Musiala gjuajti nga afër pas një asistimi të kapitenit gjerman të skuadrës Thomas Muller, i cili doli në vijën e dytë për të gjetur bashkëkombasin e tij.
Bayern Munich ka rritur pikët e tyre në 46 në 22 ndeshje për t’u rikthyer në pozitën e parë të Bundesligës në diferencën e golave.
Borussia Dortmund gjithashtu ka 46 pikë, por aktualisht është në vendin e dytë për të shënuar shumë më pak gola se Bayern Munich këtë sezon.
Union Berlin është i treti me 43 pikë, por shpresat e tyre për titull janë ende të gjalla.