Për zhurmën që ka shkaktuar, Dua Lipa me publikimin e flamurit “Autochtonus” në rrjetet sociale ka shkruar edhe BBC.

Ky medium e nis raportimin duke thënë se Dua Lipa ka ngjallur një reagim të madhanë internet me një postim në rrjetet sociale.

Lipa postoi një hartë që përfshin Shqipërinë, Kosovën dhe pjesë të vendeve fqinje të Ballkanit, të banuara kryesisht nga shqiptarët etnikë – dhe një përkufizim të fjalës autoktone.

Tweet-i ngjalli reagim të fortë edhe nga mbështetësit dhe kritikët.

Prindërit e Lipës janë nga Kosova. Ajo lindi pasi u transferuan në Mbretërinë e Bashkuar., shkruan BBC, përcjell portali rtv21.tv

Tutje ky medum vazhdon ta shtjellojë ngjarjen

Cila është polemika?

Lipa u akuzua se favorizoi ekspansionizmin shqiptar pasi postoi hartën e cila përbën pjesë të ëndrrave të linjës së ashpër nacionaliste për krijimin e një Shqipërie të Madhe që do të përfshijë të gjithë shqiptarët etnikë, vijon BBC

Ka ngjallur polemika më parë. Një lojë futbolli në vitin 2014 midis Shqipërisë dhe Serbisë përfundoi në zënka të hapura pasi një dronë që mbante atë hartë u shfaq sipër stadiumit.

Në qendër të mosmarrëveshjes është statusi i Kosovës, e cila shpalli pavarësinë nga Serbia në vitin 2008, gati një dekadë pasi fushata e bombardimeve të Natos idha fund sundimit të Slobodan Milosheviq.

Kosova njihet nga SHBA dhe qeveritë më evropiane, por jo nga Serbia dhe aleatët e saj kryesorë, përfshirë Rusinë.

Artistja postoi hartën pasi një peticion u shfaq në internet duke bërë thirrje që Apple Maps të tregonte Kosovën si një komb të pavarur.

Që nga e martja në mëngjes, peticioni ka më shumë se 120,000 nënshkrime.

Rita Ora – një tjetër yll i pop-it britanik që lindi në kryeqytetin e Kosovës në Prishtinë në vitin 1990 – gjithashtu është shprehur në mbështetje që Kosova të shfaqet në Apple Maps, dhe në mbështetje të Dua Lipës./21Media