BE-ja i kërkon Rusisë të ndryshojë vendimin për marrëveshjen për grurin

Bashkimi Evropian i bëri thirrje Rusisë të dielën që të anulojë vendimin e saj për t’u tërhequr nga një marrëveshje e ndërmjetësuar nga OKB-ja, e cila mundësoi eksportet e drithërave ukrainase përmes Detit të Zi në mes të një krize globale ushqimore.
“Vendimi i Rusisë për të pezulluar pjesëmarrjen në marrëveshjen e Detit të Zi vë në rrezik rrugën kryesore të eksportit të drithërave dhe plehrave shumë të nevojshme për të adresuar krizën globale të ushqimit të shkaktuar nga lufta e saj kundër Ukrainës. BE-ja i kërkon Rusisë të ndryshojë vendimin e saj”, tha në Twitter shefi i politikës së jashtme të BE-së. Josep Borrell./21Media

Back to top button