ABC dhe Dick Clark Productions njoftuan se “American Music Awards” 2020 do të mbahet në 22 nëntor, megjithëse nuk është e qartë se në cilin format ose a do të ketë një audiencë do të jetë e pranishme.

Emrat do të shpallen në tetor. Të nominuarit bazohen në metrikë kryesore, përfshirë këtu shitjen e këngëve në album dhe në platformat dixhitale, shfaqjen në radio, transmetimin, aktivitetin shoqëror dhe turneun. Këto matje gjurmohen nga Nielsen Music / MRC Data dhe Next Big Sound, përcjell portali rtv21.tv.

“American Music Awards” i vitit 2019, i cili e shpalli Taylor Swift si artiste të vitit .

The American Music Awards shpërblen artistë për zhanre të shumta muzikore, duke përfshirë Pop / Rock, Alternative Rock, Country, Rap / Hip-Hop, Soul / R&B, Adult Contem Contemitition,

Inspirational Contemociation, Latin, EDM dhe Soundtrack, krahas çmimeve për Artistin e Ri të Viti, Bashkëpunimi i Vitit, Video e Vitit, Kënga dhe Artisti i preferuar i vitit.

Taylor Swift e tejkaloi Michael Jackson në kryesinë e fituesve me 24 AMA. Jackson është në vendin e dytë me 23 dhe Alabama është në vendin e tretë me 22.

Shfaqja American Music Awards do të transmetohet të dielën, 22 Nëntor nga 8:00 – 11:00 pasdite./21Media