Disa këshilla se si ta përdorni xhenxhefilin

Disa këshilla se si ta përdorni xhenxhefilin

Ndoshta e keni parë rrënjën e shtrembëruar të xhenxhefilit dhe nuk dinit se çfarë të bëni me të. Por, vetitë e saj të dobishme mjekësore njihen që nga kohët antike. Përmban vitamina dhe vajra esenciale që kanë efekte forcuese, gjallëruese dhe anti-inflamatore në trup.

Keni parasysh këto këshilla:

Nuk duhet të përdorni xhenxhefil nëse keni probleme të zemrës ose të mëlçisë, nëse temperatura e trupit tuaj është ngritur, ose nëse membranat mukoze janë dëmtuar. Mos përdorni xhenxhefil nëse keni plagë gjakderdhëse ose jeni në tremujorin e shtatzënisë.

Xhenxhefili është i dobishëm dhe vaji i tij esencial është gjithashtu shumë i dobishëm. Ju mund ta shtoni atë në enë, pasta dhe pije. Sigurohuni që nuk jeni alergjik ndaj xhenxhefilit para se të aplikoni një maskë me ekstrakt xhenxhefil: aplikoni pak nga maska në bërryl, transmeton rtv21.tv

1.Lufton celulitin

Nëse aplikoni këtë metodë, kjo ju ndihmon për ta ngrohur lëkurën tuaj dhe për ta përmirësuar qarkullimin e gjakut. Gjithashtu heq ënjtjen për të parandaluar formimin e celulitit të ri.

E gjitha çka ju duhet të bëni është ta përzieni një lugë xhenxhefili të integruar me 0.5 litër lëng xhenxhefil. Kësaj mase ia shtoni 1-1,5 gota kripë deti të trashë. Përdorni një sfungjer për ta shpërndarë këtë masë në të gjitha zonat problematike.

2.Përshpejton procesin e metabolizmit

Nëse keni probleme me tretjen apo me mushkëritë, mjafton që ta hidhni pak xhenxhefil në çaj dhe do t’ju ndihmojë shumë.

3.Forcon imunitetin

Falë përbërjes së saj me acid aksorbik, vitaminë A dhe B, zink, kalcium, jod, antibiotikë natyrorë dhe antimikotikëve, xhenxhefili forcon trupin tuaj dhe bëheni më imunë ndaj sëmundjeve. 

Ju duhet të shtoni 1 lugë xhenxhefili të grirë në 250 ml çaji të zi ose të gjelbër. Shtoni 2-4 copa limonë dhe 400 gramë xhenxhefil të freskët dhe shtrydhi ato në 250 gramë mjaltë. Konsumoni 1 lugë në çdo mëngjes gjatë stinëve të gripave.

4.Zvogëlon dhimbjet

Xhenxhefili ju ndihmon shumë gjatë proceseve të inflamacionit dhe dhimbjeve, sikurse dhimbja e muskujve pas ushtrimeve intensive, ose dhimbjet që përjetojnë femrat gjatë mujoreve, ose artritit. Përzieni xhenxhefilin dhe shafranin e Indisë, me lëngun e dy limonave, një lugë mjaltë dhe ujë.

5.Ju ndihmon të humbni peshë

Xhenxhefili përmban shumë elementë që djegin kaloritë, përshpejtojnë metabolizmin dhe ulin oreksin. Shtoni xhenxhefilin në pijet tuaja. Nëse pini çaj me xhenxhefil 30 minuta para se të ushqeheni, do të hani më pak.

Po ashtu, mund të përdorni një gotë kos me xhenxhefil të grirë, kanellë dhe një majë piper të kuq./21Media