Berlusconi ia la 100 milionë euro në testament gruas së tij 53 vjet më të re

I ndjeri Silvio Berlusconi i ka lënë 100 milionë euro gruas së tij 53 vjet më të re, Marta Fascina, në testamentin e tij.

Fascina, 33-vjeçare, një deputete e Forza Italia, filloi një lidhje me Berlusconin në vitin 2020. Dyshja mbajtën një ceremoni martesore “simbolike” në mars 2022 dhe Berlusconi thuhet se e quajti atë si “gruaja e tij në shtratin e vdekjes”.

Kryeministri tre herë italian, i cili vdiq muajin e kaluar dhe perandoria e të cilit vlerësohet të jetë më shumë se 6 miliardë euro, i la gjithashtu 100 milionë euro vëllait të tij, Paolo dhe 30 milionë euro Marcello Dell’Utri, një ish-senator me Forza-n e tij, përcjell rtv21.tv.

Kontrollin e kompanisë familjare Holding, Fininvest, Berlusconi ia la dy fëmijëve të tij më të mëdhenj, ka konfirmuar një burim.

Marina dhe Pier Silvio – fëmijët e tij me gruan e tij të parë, Carla Elvira Dall’Oglio – do të mbajnë një aksion të përbashkët prej 53% në Fininvest, sipas detajeve të testamentit që u zbulua të mërkurën mbrëma nga agjensia e lajmeve Ansa.

Berlusconi e shkroi testamentin e tij me dorë në një bllok shënimesh dhe e firmosi më 2 tetor të vitit të kaluar, javë përpara se Forza Italia të kthehej në qeveri në një koalicion të udhëhequr nga partia Vëllezërit e Italisë së Giorgia Melonit. .

Vendimi për Fininvest është marrë në vitin 2006, raportoi Ansa, transmeton rtv21.tv.

Në testament, Berlusconi, i cili vdiq nga leukemia në moshën 86-vjeçare, shkroi: “Aksionet e disponueshme ua lë në pjesë të barabarta fëmijëve të mi Marina dhe Pier Silvio. Të gjitha të tjerat ua lë në pjesë të barabarta pesë fëmijëve të mi Marina, Pier Silvio, Barbara, Eleonora dhe Luigi”.

Pasuria e madhe e Berlusconit përfshin klubin e futbollit AC Monza, pronat, jahtet dhe veprat e artit, por pasuria kryesore është Mediaset, transmetuesi më i madh komercial i Italisë dhe mjeti për dominimin e tij në debatin kombëtar. /21Media

Back to top button