Këngëtarja e njohur, Beyonce Knowles mbajti një fjalim të fuqishëm mbarëkombëtare para maturantëve përmes kanalit zyrtar “YouTube” të dielën.

Ikona 38-vjeçare filloi duke uruar maturantët që kapërcejnë ngjarje të pashembullta në vend, duke përfshirë ‘një krizë globale, një pandemi raciale dhe një shprehje mbarëbotërore të zemërimit në vrasjen e pakuptimtë të një qenieje me ngjyrë e të paarmatosur.

“Ju po arrini gjërat që prindërit dhe gjyshërit tuaj kurrë nuk mund t’i imagjinonin vetë. Ju jeni përgjigja e një brezi lutjesh”, tha ajo.

“Faleminderit që keni përdorur zërin tuaj kolektiv dhe e njoftuat botën. Vrasja e George Floyd, Ahmaud Arbery, Breonna Taylor dhe shumë të tjerë na kanë lënë të thyer të gjithëve”, vazhdoi ajo.

Nëna e tre fëmijëve vazhdoi: Ne kemi parë që zemrat tona kolektive, kur vihen në veprim pozitiv, mund të fillojnë rrotat e ndryshimit. Ndryshimi i vërtetë ka filluar me ju, kjo gjeneratë e re e shkollave të mesme dhe të diplomuarve në kolegj që festojmë sot.

Me pasion në zërin e saj, ajo theksoi se shumë gra me ngjyrë nuk kishin një vend në tryezë, kështu që ajo tha se unë duhej të shkoja dhe ta pres një dru dhe të ndërtoja tryezën time, transmeton rtv21.tv.

Ndërsa inkurajonte njerëzit, të cilët janë të padëgjuar dhe të anashkaluar, ajo thirri grupin që të ndjeheshin si të tjerët.

“Mbretëria juaj është e bukur, errësira juaj është e bukur dhembshuria juaj, mirëkuptimi juaj, lufta juaj për njerëzit, të cilët mund të jenë më ndryshe se ju, është e bukur”, u shpreh ajo.

Kur u pyet për sekretin e suksesit, ajo tregoi se shpesh ka “më shumë dështime sesa fitore”.

“Po, unë kam qenë e bekuar që kam 24 çmime Grammys, por unë kam humbur 46 herë”, tha ajo.

Ajo përfundoi me një buzëqeshje dhe një këshillë përfundimtare: Vazhdoni të vazhdoni. Harrojeni frikën. Harrojeni dyshimin. Vazhdoni të investoni dhe të bëni bast për veten tuaj./21Media