Presidenti i zgjedhur Joe Biden dhe Zonja e Parë në hyrje Jill Biden do të marrin dozat e tyre të para të vaksinës Covid-19 në publik të hënën, konfirmoi zëdhënësja i tranzicionit Jen Psaki.

Vaksinimi në televizion do të ndodhë në Delaware në një vend që ende nuk është njoftuar dhe Bidens do të përdorë gjithashtu ngjarjen për të falënderuar punonjësit e kujdesit shëndetësor në këtë objekt, u tha gazetarëve Psaki, përcjell portali rtv21.tv

“Është e rëndësishme për ne, siç ka deklaruar shumë herë, të dërgojmë një mesazh të qartë për publikun se është e sigurt”, tha ajo.

Njoftimi i vaksinimit të Biden vjen vetëm një ditë pasi një zyrtar i lartë në rrethin e tij të ngushtë, Rep. Cedric Richmond (D-La.), doli pozitiv.

Psaki tha se këto frikë nuk ndikuan në afatin kohor për vaksinimet e Biden, pasi as ai dhe as ndonjë staf nuk ishin në kontakt të ngushtë me asnjë individ. Bidens do të marrë secila dozë të dytë të vaksinës Pfizer tre javë pas së parës, duke i lejuar ata të imunizohen plotësisht përpara inaugurimit të tyre të zvogëluar në fund të janarit./21Media