Biden i thotë Netanyahut se sulmi në spitalin e Gazës “duket sikur është bërë nga ekipi tjetër, jo nga ju”

(Lajm i përditësuar)


Biden i thotë Netanyahut se sulmi në spitalin e Gazës “duket sikur është bërë nga ekipi tjetër, jo nga ju”

Gjatë një takimi dypalësh me kryeministrin Benjamin Netanyahu, Presidenti Joe Biden i tha udhëheqësit izraelit se bombardimi vdekjeprurës i një spitali në Gaza “duket sikur të ishte bërë nga ekipi tjetër, jo nga ju”.

“Çështja është se unë isha thellësisht i trishtuar dhe i indinjuar nga shpërthimi i spitalit në Gaza dje, dhe në bazë të asaj që kam parë, duket sikur është bërë nga ekipi tjetër, jo ju,” i  tha ai Netanyahut pas mbërritjes  në Izrael të mërkurën, raporton CNN, përcjell portali rtv21.tv

“Por ka shumë njerëz që nuk janë të sigurt, kështu që ne kemi shumë – ne duhet të kapërcejmë shumë gjëra.”

Autoritetet në Gaza kanë thënë se Izraeli qëndron pas shpërthimit vdekjeprurës në spital, ndërsa Forcat Mbrojtëse të Izraelit thanë se inteligjenca e saj tregoi se një “lansim i dështuar i raketës” nga grupi i Xhihadit Islamik Palestinez ishte përgjegjës për shpërthimin që la qindra të vdekur.


Biden përqafon kryeministrin dhe presidentin e Izraelit pas mbërritjes në Tel Aviv

Presidenti Joe Biden zbarkoi Air Force One në orën 11:01 të mëngjesit me kohën lokale, duke përshëndetur kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu dhe presidentin izraelit Isaac Herzog me përqafime përpara se të shtrëngonte dorën me të ngarkuarin me punë të ambasadës amerikane, Stephanie Hallett.

Presidenti amerikan Joe Biden synon të bëjë “pyetje të vështira”, por të theksojë marrëdhënien e tij si “mik i vërtetë i Izraelit” teksa takohet me zyrtarët izraelitë në Tel Aviv të mërkurën, sipas një zëdhënësi të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të SHBA.

Biden do ta fillojë vizitën e tij duke u takuar me kryeministrin Benjamin Netanyahu, i ndjekur nga një takim më i gjerë me kabinetin e luftës të Izraelit, u tha gazetarëve në Air Force One zëdhënësi i NSC John Kirby, shkruan CNN, përcjell portali rtv21.tv

“Ai do të bëjë disa pyetje të vështira,” tha Kirby, duke përfshirë rreth “ku mendojnë se do të shkojnë”.

Sipas Kirby, Biden planifikon të theksojë se nuk dëshiron që konflikti të zgjerohet. Ai gjithashtu synon të trajtojë situatën humanitare në Gaza dhe të ngrejë çështjen e pengjeve, tha Kirby.

Gjatë vizitës së tij, Biden është planifikuar të takohet me reaguesit e parë izraelitë, si dhe me familjet e viktimave dhe njerëzit ende të zhdukur ose të marrë peng, megjithëse Kirby nuk mund të thoshte nëse këto ishin familje të amerikanëve apo izraelitëve.

Biden do të mbajë gjithashtu vërejtje dhe do të takohet me Presidentin izraelit Herzog përpara largimit të tij.

Gjatë fluturimit për në shtëpi, Biden planifikon të flasë me presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas dhe presidentin egjiptian El-Sisi në fluturimin për në shtëpi, në vend të samitit të planifikuar në Jordani, i cili u anulua pas shpërthimit vdekjeprurës të spitalit të së martës në Gaza.


Biden mbërrin në Izrael për një vizitë të nivelit të lartë

Presidenti i SHBA-së Joe Biden ka mbërritur në Tel-Aviv për të nisur një udhëtim të jashtëzakonshëm me aksione të larta në Izrael, mes protestave pas shpërthimit vdekjeprurës në një spital në Gaza, ndërsa zyrtarët izraelitë dhe palestinezë shkëmbejnë akuzat se kush ishte fajtori, shkruan CNN, përcjell portali rtv21.tv

Shpërthimi shënon një fazë të re të rrezikshme në luftën e Izraelit me Hamasin, e cila kërcënon të përhapet në rajon .

Me vizitën e tij, Biden kërkon të demonstrojë mbështetje të vendosur për Izraelin, ndërsa ai punon për të eliminuar Hamasin, duke kërkuar gjithashtu mënyra për të lehtësuar vuajtjet humanitare në Gaza.


 Blinken mbërrin në Izrael përpara vizitës së Presidentit Biden

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken ka mbërritur në Tel Aviv përpara vizitës së Presidentit Joe Biden.

Ardhja e presidentit amerikan në Izrael të mërkurën do të bazohet në turneun shtatë-vendesh të Blinken në Lindjen e Mesme, ndërsa SHBA-të përpiqen të arrijnë një ekuilibër delikat midis ofrimit të mbështetjes së palëkundur për operacionet ushtarake të Izraelit, ndërkohë që zbut katastrofën humanitare në Gaza dhe  parandalimin që lufta të përhapet në fronte të tjera.

Blinken u kthye në Izrael nga Amani, Jordani.

Biden ishte planifikuar të vizitonte Jordaninë për një samit me Mbretin Abdullah II, Presidentin e Egjiptit Abdel Fattah el-Sisi dhe Presidentin e Autoritetit Palestinez Mahmoud Abbas për të diskutuar një përgjigje humanitare – por planet u anuluan pas shpërthimit vdekjeprurës të spitalit të së martës në Gaza.


Protestat shpërthyen në Lindjen e Mesme pas shpërthimit në spitalin në Gaza

Disa vende në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut panë protestues që marshuan pasi qindra njerëz vdiqën në një shpërthim në një spital në Gaza .

Zyrtarët palestinezë fajësuan Izraelin për shpërthimin kurse izraelitët mohuan përgjegjësinë dhe fajësuan një raketë të dështuar nga Xhihadi Islamik Palestinez, raporton CNN përcjell portali rtv21.tv

Vlerësimet paraprake tregojnë se qindra njerëz u vranë nga shpërthimi në spital, i cili po strehonte mijëra njerëz të zhvendosur që u evakuuan me forcë nga shtëpitë e tyre gjatë sulmeve ajrore izraelite, tha në një deklaratë Ministria palestineze e Shëndetësisë në Gaza.

Ja një vështrim i protestave që shpërthyen në të gjithë Lindjen e Mesme:

Jordani: Qindra demonstrues dolën në rrugë në kryeqytetin e Jordanisë, Aman. Një grup u mblodh pranë ambasadës izraelite në një përpjekje për ta “arritur atë”, por forcat e sigurisë i larguan ata, tha një burim sigurie për CNN. Agjencia shtetërore e lajmeve Petra e Jordanisë raportoi gjithashtu përpjekjet e protestuesve për të arritur në ambasadë. Forcat jordaneze të sigurisë përdorën gaz lotsjellës për të shpërndarë turmat në kryeqytet, thanë dy aktivistë për CNN, një pretendim i mbështetur nga videot e mediave sociale. Javën e kaluar ka pasur protesta pothuajse të përditshme pranë ambasadës izraelite. Përafërsisht 50% e popullsisë së Jordanisë është ose palestineze ose me origjinë palestineze.

Liban: Qindra protestues u mblodhën në sheshin që të çon në Ambasadën e SHBA-së në veri të Bejrutit dhe u përpoqën të thyejnë barrierat e sigurisë, me policinë duke përdorur gaz lotsjellës për t’i shpërndarë ata, sipas një ekipi të CNN atje. Ben Wedeman i CNN tha se që nga ora 20:00 të martën, protestat ishin qetësuar pas një nate “kaotike”. Pas këtyre protestave, Departamenti Amerikan i Shtetit lëshoi një paralajmërim duke u kërkuar qytetarëve amerikanë të mos udhëtojnë në Liban, duke shtuar se anëtarët e familjes dhe disa personel të qeverisë amerikane jo emergjente do të lejohen të largohen vullnetarisht nga Libani “për shkak të situatës së paparashikueshme të sigurisë”.

Irak: Qindra njerëz dolën në rrugë në Bagdad duke brohoritur slogane kundër Izraelit. Zyrtarët e sigurisë i thanë CNN se dhjetëra protestues u përpoqën të kalonin një urë që të çon në Zonën e Gjelbër, por forcat e sigurisë i penguan. Zona strehon zyrat e qeverisë irakiane dhe disa ambasada, duke përfshirë Ambasadën e SHBA.

Iran: Protestat u zhvilluan jashtë ambasadave franceze dhe britanike në Teheran. Demonstruesit mund të dëgjoheshin duke brohoritur “Vdekje Francës, Anglisë, Amerikës dhe Sionistëve”, sipas një video të publikuar nga lajmet shtetërore RNA. Mitingje u zhvilluan edhe në qytete të tjera, duke përfshirë Esfahan dhe Qom.

Tunizi: Qindra njerëz u mblodhën në disa zona në Tunizi, njoftoi agjencia shtetërore e lajmeve TAP. TAP tha se “protestat masive u mbajtën të martën mbrëma”, në disa zona “në solidaritet me popullin palestinez” dhe kundër agresionit izraelit në Gaza.

Turqi: Në Stamboll, forcat e sigurisë përdorën topa uji dhe sprej piper për të shpërndarë protestuesit që arritën të futen me forcë në një kompleks ku ndodhet konsullata izraelite.


Pamje të rënda, mjekët mbajnë konferencë në mes të trupave pas sulmit në spitalin në Gaza (VIDEO)

Pas sulmit në spitalin në Gaza, mjekët kanë dalë në një konferencë për media mes trupave të të vdekurve.

Pamje nga kjo konferencë janë publikuar në platformën X.


Fotografi që shfaqin pasojat e shpërthimit në spitalin e Gazës

Qindra palestinezë dyshohet se kanë vdekur pas një shpërthimi në një spital në Gaza të martën mbrëma.

Për këtë sulm Hamasi fajësoi Izraelin. Izraeli thotë se shpërthimi u shkaktua nga raketat e hedhura gabimisht nga grupi i Xhihadit Islamik Palestinez, raporton BBC, përcjell portali rtv21.tv

Këtu janë pamjet më të fundit nga jashtë spitalit Al Ahli, ku shërbimet e urgjencës po kalojnë nëpër rrënoja.


Takimi i Biden me liderët arabë u anulua pas shpërthimit në spital

Pas shpërthimit në spitalin Al Ahli të Gazës, një takim midis Joe Biden dhe liderëve arabë, përfshirë Mahmud Abbas të Palestinës, u anulua.

Biden ishte paraparë të shkonte në Jordani pas takimit me kryeministrin izraelit Benjamin Netanyahu; atje ai pritej të takohej me Mbretin Abdullah të Jordanisë, Presidentin Abdul Fattah al-Sisi të Egjiptit dhe Abbas.

Megjithatë, mbrëmë vonë, ministri i jashtëm i Jordanisë tha se takimi mund të mbahet vetëm kur palët të bien dakord për t’i dhënë fund “luftës dhe masakrave kundër palestinezëve”, duke fajësuar Izraelin për shpërthimin në spital.

Ushtria izraelite thotë se shpërthimi u shkaktua nga një raketë që i përkiste një grupi tjetër, Xhihadi Islamik Palestinez, grupi i dytë më i madh militant në Rripin e Gazës.

Në një postim në Twitter, Biden tha se ishte “i indinjuar dhe thellësisht i pikëlluar” nga shpërthimi – dhe udhëzoi ekipin e tij të sigurisë kombëtare që “të vazhdojë të mbledhë informacione për atë që ka ndodhur saktësisht”./21Media

Back to top button