Presidenti i zgjedhur amerikan, Joe Biden ka zgjedhur Ron Klain të jetë shefi i kabinetit të Shtëpisë së Bardhë.

Klain ka shërbyer si ndihmës i lartë i Biden që nga vitet 1980 në Senat dhe më vonë kur ai ishte nënkryetar, transmeton rtv21.tv.

Klain ishte gjithashtu një ndihmës i lartë i Shtëpisë së Bardhë kur ishte presiden Barack Obama dhe shef i shtabit të Zëvendës Presidentit Al Gore.

Ai u interpretua nga aktori Kevin Spacey në filmin “Recount”, rreth zgjedhjeve presidenciale të vitit 2000.

Shefi i stafit të Shtëpisë së Bardhë, i cili menaxhon orarin ditor të presidentit dhe shpesh përshkruhet si portieri i tij është një i emëruar politik që nuk kërkon konfirmim nga Senati.

Biden i dha nderim Klain në një deklaratë të lëshuar nga ekipi i tij në tranzicion të mërkurën.

Ai ishte gjithashtu një këshilltar dhe shkrimtar fjalimesh në fushatat e pasuksesshme të Biden në 1988 dhe 2008 në Shtëpinë e Bardhë./21Media