Gjashtë të tjerë mbetën të lënduar

Gjashtë të tjerë mbetën të lënduar

Një person ka humbur jetën dhe gjashtë të tjerë janë dërguar në spital pasi një vinç ra mbi një kompleks apartamentesh në qytetin jugor të SHBA-së në Dallas.

Vinçi i ndërtimit u rrëzua gjatë një stuhie të fuqishme që goditi Teksasin të dielën.

Autoritetet thonë se ai u shpërbë dhe kaloi nëpër pesë kate të kompleksit, i cili ishte përballë një vendi të ndërtimit.

Garazhi i parkimit të kullës u dëmtua gjithashtu dhe përpjekjet për kërkim dhe shpëtim janë ende duke vazhduar.

Raportet e medias lokale thanë se personi që vdiq ishte një grua. Nga ata në spital, dy janë në gjendje kritike, tha zëdhënësi i shpëtimit, Jason Evans, transmeton rtv21.tv.

Ndërsa shkaku i rënies nuk është ende i qartë, Evans tha se kishte një mundësi që erërat e forta kanë ndikuar.

Dëmtimet dhe ndërprerjet e energjisë po raportohen në të gjithë zonat e tjera të Teksasit, pasi stuhitë e ashpra shpërthyen në vend./21Media