18 lojtarë të Boca Juniors janë pozitivë me koronavirus, njoftoi gjiganti argjentinas i futbollit.

Klubi i Buenos Aires pezulloi stërvitjen për 72 orë të hënën dhe vendosi të gjithë ekipin në izolim pasi u zbuluan disa raste pozitive të koronavirusit.

Sidoqoftë, pas provave të reja, klubi njoftoi se madje 18 lojtarë kanë teste pozitive, pa zbuluar identitetin e tyre.

Midis këtyre 18 rasteve, dhjetë lojtarë kanë simptoma të lehta, ndërsa tetë janë asimptomatike.

“Të gjithë do të qëndrojnë nën kontroll të rreptë të izolimit në përputhje me protokollin sanitar”, njoftoi të enjten klubi nga Buenos Aires.

Që kur rifilluan stërvitjet, ekipi profesionist i futbollit i Boca-s është testuar çdo 72 orë, me një total prej 500 testesh të kryera.

Pas një pauze gjashtëmujore për shkak të pandemisë, Boca është planifikuar të rifillojë garën më 17 shtator kundër Libertad të Paraguait në Asunsion.

Krahina e Buenos Aires mbetet një nga vatrat e epidemisë në Argjentinë, ku tashmë janë identifikuar më shumë se 400,000 raste dhe gati 8,500 vdekje nga koronavirusi.