Bombardimet ruse vranë dy civilë në Kherson

Bombardimet ruse në rajonin jugor të Khersonit vranë të paktën dy civilë të enjten, tha një zyrtar rajonal, ndërsa autoritetet përgatiten të zbatojnë masa shtesë sigurie për festën e Pashkëve Ortodokse.

Një burrë 45-vjeçar vdiq në qytetin Kherson nga plagët që mori pasi forcat ruse bombarduan një park, tha të enjten në televizionin kombëtar Oleksandr Prokudin, kreu i administratës ushtarake rajonale Kherson.

Një tjetër civil vdiq në fshatin Zmiivka, kur “rusët goditën ndërtesën e një shkolle lokale me bomba ajrore të drejtuara”, tha Prokudin.

“Sot aviacioni armik bllokoi fshatin Zmiivka të rrethit Beryslav. Rusët goditën ndërtesën e një shkolle lokale me bomba ajrore të drejtuara. Sipas informacioneve paraprake, një person u vra dhe një tjetër u plagos,” tha Prokudin.

Të mërkurën, forcat ruse sulmuan territoret e çliruara në rajonin Kherson 46 herë, tha ai.

Prokudin komentoi gjithashtu masat e sigurisë përpara festës së Pashkëve Ortodokse këtë fundjavë.

“Ne nuk kemi të drejtë t’i vëmë njerëzit në rrezik, kështu që këshilli i sigurisë së rajonit Kherson mori disa vendime të rëndësishme për t’i bërë festat e Pashkëve të sigurta,” tha ai.

Si pjesë e masave, gjatë orarit të shtetrrethimit nga ora 20:00 deri në orën 6 të mëngjesit me orën lokale – banorët nuk do të lejohen të vizitojnë kishat dhe varrezat.

Rreth 60,000 njerëz mbeten në qytetin Kherson për momentin, që është rreth 20% e popullsisë së qytetit të paraluftës, tha Prokudin.

Back to top button