Një shpërthim bombe në një hotel luksoz në qytetin pakistanez të Quetta ka lënë të vdekur të paktën katër persona dhe 12 të plagosur.

Ambasadori kinez në Pakistan dyshohet të ketë qenë objektivi i sulmit në parkun e makinave të Hotel Serena, thonë korrespondentët.

Ai kuptohet të jetë në Quetta, kryeqyteti i provincës Balochistan afër kufirit afgan, por në atë kohë nuk ishte i pranishëm në vendin e ngjarjes.

Talibanët pakistanezë kanë pretenduar sulmin, pa dhënë detaje, transmeton rtv21.tv.

Në muajt e fundit grupi dhe organizatat e tjera militante, kanë shtuar sulmet në zonat fisnore pranë kufirit me Afganistanin.

Automjeti shpërtheu në parkun e hotelit dhe zjarri u përhap te disa automjete të tjera afër.

Pamjet e shpërthimit u shpërndanë në mediat sociale pas kësaj, duke treguar zjarrin që ndizej në parkun e makinave.

Hotel Serena është më i njohuri në Quetta dhe ofron strehim për zyrtarët qeveritarë dhe personalitete vizituese.

Ministri i Brendshëm Sheik Rashid Ahmad i tha transmetuesit pakistanez ARY News TV se “një makinë që ishte plot me eksploziv shpërtheu në hotel” ndërsa agjencia e lajmeve AFP e citoi atë duke thënë se ishte “një akt terrorist”.

Ai shtoi se ambasadori kinez, Nong Rong, ishte në një funksion në atë kohë dhe nuk ishte në hotel.

Media lokale po citon zyrtarët të thonë se të gjithë mysafirët e tjerë nga hoteli ishin gjithashtu të sigurt.

Një zëdhënës i Talibanëve konfirmoi për Reuters se “ishte një sulm vetëvrasës në të cilin bombarduesi ynë vetëvrasës përdori makinën e tij të mbushur me eksplozivë në hotel”.

Ministri i Brendshëm krahinor i Balochistanit Ziaullah Lango u tha gazetarëve se Nong ishte “me humor të lartë” dhe se vizita e tij në Quetta do të përfundonte të enjten.

Një nga provincat më të varfra të Pakistanit, Balochistan është shtëpia e disa grupeve të armatosura, përfshirë ekstremistët islamikë dhe separatistët.

Militantët duan pavarësi nga pjesa tjetër e Pakistanit dhe kundërshtojnë projektet kryesore të infrastrukturës kineze në zonë.
Separtistët u fajësuan gjithashtu për një sulm dy vjet më parë në një hotel në Gwadar.

Ata akuzojnë qeverinë dhe Kinën për shfrytëzimin e gazit dhe pasurisë minerale të Balochistanit dhe pozicionit strategjik me pak përfitime për njerëzit vendas./21Media