Ekipet e shpëtimit po përpiqen të lirojnë më shumë se 1.000 automjete të cilat janë bllokuar në një autostradë për dy ditë pasi një stuhie të madhe të borës që goditi Japoninë.

Autoritetet kanë shpërndarë ushqim, karburant dhe batanije për shoferët në autostradën Kanetsu, e cila lidh kryeqytetin Tokio me Niigata, në veri.

Bora, e cila filloi të mërkurën në mbrëmje, ka shkaktuar bllokime të shumta trafiku përgjatë rrugës.

Ajo ka lënë gjithashtu më shumë se 10,000 shtëpi në veri dhe perëndim pa energji elektrike, transmeton rtv21.tv.

Një raport i Kyodo News tha se kishte raporte të shumta të mbingarkesës në pika të ndryshme të autostradës Kanetsu. Bllokimi filloi kur një rimorkio u bllokua në dëborë të mërkurën në mbrëmje.

Zyrtarët kanë përdorur një kombinim të makinerive të rënda dhe punës fizike për të gërmuar automjetet një nga një, por rreth 1000 makina ishin ende të bllokuara në rrugë.

“Ne po përpiqemi të bëjmë më të mirën për të shpëtuar shoferët dhe pasagjerët, ne jemi të gatshëm të vazhdojmë operacionin gjatë gjithë natës”, i tha AFP të enjten në mbrëmje një zyrtar i menaxhimit të katastrofës Niigata.

Një bllokim tjetër i ngjashëm trafiku ndodhi gjithashtu në autostradën Joshinetsu aty pranë, e cila pa 300 automjete të bllokuara. Ky bllokim zgjati nga e mërkura në të enjten në mëngjes.

Sipas agjencisë meteorologjike, bora e madhe që thuhet të jetë moti më i ftohtë i këtij viti pritet të vazhdojë gjatë fundjavës.

Kryeministri i vendit Yoshihide Suga ka thirrur një mbledhje urgjente të kabinetit dhe i kërkoi publikut të jetë i kujdesshëm.
Stuhia e borës vjen ndërsa Japonia po lufton me një valë të tretë të rasteve të koronavirusit, e cila ka ushtruar presion të paparë në spitalet e vendit./21Media