Mposhti kundërkandidatin Jeremy Hunt

Mposhti kundërkandidatin Jeremy Hunt

Boris Johnson është zgjedhur kryetar i ri i Partisë Konservatore dhe kryeministër i ri i Britanisë së Madhe.

Johnson fitoi garën duke marrë 92 mijë e 153 vota, përderisa kundërkandidati Jeremy Hunt fitoi 46 mijë e 656.

Anëtarët e Partisë Konservatore në pushtet përfunduan dje votimet, gjatë të cilave ata ishin shprehur ndërmjet Johnson dhe kreut aktual të diplomacisë, Jeremy Hunt./21Media