Borodyanka është shkatërruar plotësisht nga sulmet ruse

Qyteti ukrainas Borodyanka është shkatërruar plotësisht nga luftimet midis forcave ruse dhe ukrainase, tregojnë videot e reja.

Më 1 mars, një sulm ajror rus shkatërroi të paktën dy komplekse apartamentesh në Borodyanka.

Që atëherë, qyteti ka qenë vendi i zjarreve intensive dhe sulmeve ushtarake. Pamjet me dron nga 4 marsi tregojnë se mesi i një kompleksi tjetër apartamentesh u shemb në një grumbull rrënojash nga një ushtri. Videoja e postuar në kanalin Telegram të liderit çeçen Ramzan Kadyrov tregonte luftëtarët e tij duke ecur nëpër rrugët e fshatit rreth asaj kohe.

Ishte raportuar se forcat ruse morën kontrollin e përkohshëm të një spitali psikiatrik – në të cilin ndodheshin gati 700 pacientë, në Borodyanka më 5 mars.

Në atë kohë, guvernatori rajonal Oleksiy Kuleba ka thënë se fshati nuk kishte ujë apo energji elektrike.

“Nuk ka Borodyanka, ajo është pothuajse plotësisht e shkatërruar. Qendra e qytetit është thjesht e tmerrshme. Borodyanka është nën ndikimin e trupave ruse, ata kontrollojnë këtë vendbanim”, ka thënë Kuleba.

Tani që forcat ruse janë tërhequr, shtrirja e plotë e shkatërrimit po shfaqet.

“Tashmë ka informacione se numri i viktimave të pushtuesve mund të jetë edhe më i lartë në Borodyanka dhe disa qytete të tjera të çliruara. Në shumë fshatra të rretheve të çliruara të rajoneve të Kievit, Chernihiv dhe Sumy, pushtuesit bënë gjëra që vendasit nuk i kishin parë as gjatë pushtimit nazist 80 vjet më parë, tha presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky.

Blloqe të tëra fshatrash janë kthyer në rrënoja. Kornizat metalike të djegura të automjeteve ushtarake shihen edhe në anë të rrugës së mbushur me mbeturina. /21Media

Back to top button