Britania e Madhe është bërë vendi i parë në botë që miraton vaksinën Pfizer / BioNTech për përdorim të gjerë.

Rregullatori britanik, MHRA, thotë se vaksina, e cila ofron mbrojtje deri në 95% kundër sëmundjes Covid-19, është e sigurt për t’u shpërndarë javën e ardhshme, transmeton rtv21.tv.

Britania e Madhe tashmë ka porositur 40 milionë doza, të mjaftueshme për të vaksinuar 20 milionë njerëz, me dy terapi.

Rreth 10 milionë doza duhet të jenë në dispozicion së shpejti, me 800,000 të parat që mbërrijnë në Mbretërinë e Bashkuar në ditët në vijim.

Sekretari i Shëndetësisë, Matt Hancock shkroi në Twitter duke thënë “Ndihma është në rrugën e duhur”.

Rreth 50 spitale janë në gatishmëri dhe qendrat e vaksinimit në vende të tilla si qendrat e konferencave janë duke u ngritur tani.

Megjithëse vaksinimi mund të fillojë, njerëzit ende duhet të qëndrojnë vigjilentë dhe të ndjekin rregullat e koronavirusit për të ndaluar përhapjen, thonë ekspertët./21Media