Burri që i preu kokën gruas 17-vjeçare dënohet me 8 vjet burg

Një burrë që i preu kokën gruas së tij 17-vjeçare është dënuar me tetë vjet burg në Iran, thotë gjyqësori.
Imazhet e Sajjad Heydarit që mbante kokën e prerë të Monës në Ahvaz pas të ashtuquajturës “vrasje nderi” vitin e kaluar shkaktuan zemërim të gjerë.
Një zëdhënës i gjyqësorit tha se lehtësimi i dënimit ishte për shkak se prindërit e Monës e kishin “falur” atë për vrasjen në vend që të kërkonin hakmarrje.
Babai i saj më parë tha se nuk kishte dhënë pëlqimin për vrasjen.
Mona ishte e martuar me burrin e saj që në moshën 12-vjeçare dhe kishte sjellë në jetë djalin e tyre kur ajo ishte vetëm 14 vjeç.
Mediat lokale raportuan se ajo ishte arratisur në Turqi pasi dyshohet se ishte nënshtruar dhunës në familje nga bashkëshorti i saj, i cili kishte refuzuar kërkesat e saj për divorc.
Ajo ishte kthyer në Iran disa ditë para vrasjes së saj shkurtin e kaluar, sepse thuhet se kishte marrë garanci nga familja e saj se do të ishte e sigurt.
Zëdhënësi i gjyqësorit Massoud Setayeshi u tha gazetarëve të mërkurën se Sajjad Heydari ishte dënuar me shtatë vjet e gjysmë burg për vrasje dhe me tetë muaj të tjerë për sulm.
Ai shpjegoi se vendimi ishte në përputhje me ligjin iranian, sipas të cilit vrasja me dashje dënohet me vdekje nëse familja e viktimës nuk e fal vrasësin.
Kunati i Monës u dënua me 45 muaj për bashkëpunim në vrasje.
Vrasja e tmerrshme nxiti kërkesa të reja në Iran për një ligj që synon parandalimin e dhunës në familje dhe mbrojtjen e viktimave.
Pati gjithashtu thirrje për rritjen e moshës minimale të martesës për fëmijët. Aktualisht është vendosur në 13 për vajzat, megjithëse vajzat edhe më të vogla se kaq mund të martohen ligjërisht me pëlqimin gjyqësor dhe prindëror.
Në vitin 2020, pati një zemërim të ngjashëm pasi 14-vjeçares Romina Ashrafi iu pre koka nga babai i saj pasi u raportua se ajo u largua nga shtëpia me të dashurin e saj. Babai, i cili ishte konsultuar me një avokat për të zbuluar se çfarë dënimi mund të përballej për krimin përpara se ta vriste, u dënua me nëntë vjet burg – një më pak se maksimumi i lejuar sipas ligjit.
Qeveria miratoi më pas një projektligj që do të kriminalizonte forma të ndryshme të dhunës ndaj grave. Megjithatë, ai ende nuk është miratuar nga parlamenti dhe një ekspert i pavarur i OKB-së ka thënë se nuk shkon aq larg sa duhet .
Irani aktualisht po tronditet nga protestat antiqeveritare që u nxitën nga vdekja në paraburgim e një gruaje të re, e cila u arrestua nga policia e moralit në shtator për dyshimin se mbante hixhabin ose shaminë e saj “në mënyrë të pahijshme”.
Katër persona janë ekzekutuar deri më tani në lidhje me protestat, ndërsa 18 të tjerë janë dënuar me vdekje. Grupet e të drejtave të njeriut kanë thënë se janë dënuar pas gjyqeve të padrejta të rreme./21Media

Back to top button