Centrali bërthamor i Zaporizhzhia u shkëput sërish nga rrjeti i energjisë

Termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia është shkëputur sërish nga rrjeti energjetik i Ukrainës për shkak të granatimeve ruse që dëmtuan linjat e mbetura të tensionit të lartë, tha në një deklaratë të enjten firma shtetërore bërthamore Energoatom.

“Dje dy linjat e fundit të tensionit të lartë që lidhin termocentralin Zaporizhzhia me rrjetin elektrik të Ukrainës u dëmtuan nga granatimet ruse. Në orën 23:04 (me orën lokale), stacioni kaloi në modalitetin e ndërprerjes së plotë. Të 20 gjeneratorët me naftë ishin ndezur. Aktualisht, skema e furnizimit me energji elektrike për ZNPP është optimizuar për nevojat e veta: 9 gjeneratorë me naftë janë lënë në punë”, thuhet në deklaratë.

Sipas autoriteteve ukrainase, centrali bërthamor është shkëputur nga rrjeti energjetik i Ukrainës si rezultat i bombardimeve ruse në disa raste gjatë muajve të fundit.

Fabrika ndodhet në pjesën e pushtuar nga Rusia të rajonit të Zaporizhzhia dhe është më e madhja në Evropë. Ajo është mbajtur nga forcat ruse për rreth tetë muaj, por operohet nga stafi i saj ukrainas.

Në një deklaratë të veçantë, sekretari i këshillit të qytetit të Zaporizhzhia, Anatoliy Kurtiev konfirmoi se rajoni po përjeton edhe një herë ndërprerjet e planifikuara, si rezultat i dëmtimit të objekteve energjetike gjatë natës./21Media

Artikuj të ngjashëm

Back to top button
close button