Thaçi: Do të marrë pjesë, me gjasë do të jetë edhe presidenti Vuciq

Thaçi: Do të marrë pjesë, me gjasë do të jetë edhe presidenti Vuciq

Presidenti Hashim Thaci të premten do të udhëtojë  për në Bratisllavë të Sllovakisë, për të marrë  pjesë në një konferencë të përbashkët  me Presidentin serb, Aleksandër Vuciq, liderë të të tjerë të rajonit dhe të vendeve të tjera të BE-së. Këtë  e konfirmoi vet presidenti Thaci por nuk ka deklaruar nëse do të ketë një takim veçmas me presidentin Vuciq. Sipas tij në këtë konferencë do të diskutojnë për sfidat e Samitit të  Parisit, dialogun Kosovë-Serbi dhe cështje të tjera. Presidenti Thaçi se në këtë konferencë do të bëjë thirrje për heqjen e vizave për Kosovës. Sipas tij,  nëse liberalizimi i vizave nuk ndodhë as këtë vit, atëherë ky  është kulmi padrejtësisë ndaj Kosovës./21Media