Mijëra mbështetës të presidentit, Donald Trump po mblidhen në Uashington DC për të mbështetur pretendimet e tij deri tani të pabazuara për mashtrim të votuesve në zgjedhjet në SHBA.

Grupet e ekstremit të djathtë dhe anti-qeveritar duke përfshirë “Proud Boys” (Djemtë Krenarë), Oath Keepers dhe QAnon kishin konfirmuar se do të merrnin pjesë, midis tensioneve mbi rezultatin, raporton BBC, përcjell portal rtv21.tv

Protestuesit e hershëm morën autokolonën presidenciale ndërsa Trump përshëndeti ata teksa po shkonte për në kursin e tij të golfit.

Joe Biden fitoi zgjedhjet e 3 nëntorit.

Të shtunën, ai forcoi triumfin e tij me një fitore të parashikuar në shtetin e Gjeorgjisë – duke e bërë atë kandidatin e parë demokrat që fitoi këtë që nga viti 1992.
Ai tani ka 306 vota në kolegjin elektoral – sistemin që SHBA përdor për të zgjedhur presidentin e tij.

Sidoqoftë, Trump deri më tani ka refuzuar të pranojë. Ai ka nisur një sfidë ligjore në shtetet kryesore dhe ka bërë akuza deri më tani të pabazuara për mashtrim të gjerë zgjedhor – por përpjekjet e tij deri më tani kanë qenë të pasuksesshme.

Çfarë po ndodh në tubimin pro-Trump?

Mbështetësit e  Trump filluan demonstratat rreth mesditës me kohën lokale (17: 00G) pranë Freedom Plaza, pak në lindje të Shtëpisë së Bardhë, dhe do të drejtoheshin drejt Gjykatës së Lartë.

Ata kanë përdorur emra të ndryshëm për këtë ngjarje, përfshirë Million MAGA March – duke përdorur shkurtesën për parullën Make America Great Again të  Trump – si dhe Marshin për Trump dhe Stop Steal DC.

Edhe mbështetësit më të zakonshëm të Trump, anëtarët e grupit të ekstremit të djathtë Proud Boys dhe Oath Keepers ishin midis marshuesve./21Media