Manchester City dhe Chelsea sot shënuan fitore të lehta përballë kundërshtarëve të tyre respektivë në kuadër të FA Cup duke vazhduar kështu edhe më tej në këtë garë.

Skuadra e Frank Lampard e mposhti me rezultat 4-0 skuadrën e Morecambas me golat e realizuar nga Mount, Werner, Hudson-Odoi dhe Kai Havertz.

Në anën tjetër, Birminghan Coty ishte rivali i Manchester Cityt dhe u mposht nga skuadra e Pep Guariolas me rezultat 3-0 me dy golat e Bernardo Silvas dhe një të Phil Foden.