Njerëzit e paidentifikuar depërtuan minaret e disa xhamive në Izmir ku këndohet ezani dhe interpretuan këngën “Ciao Bella”.

Momentet që shkaktuan surprizë të madhe u regjistruan nga telefonat mobil. Pas shpërndarjes së pamjeve, Zyra e Prokurorit Publik të Izmirit filloi një hetim, përcjell portali rtv21.tv

Himni i partizanëve italian u luajt nga minaret e disa xhamive në Konak, Karşıyaka, ğiğli dhe Buca.

Pas incidentit, Myftiu i Izmirit filloi një hetim. Zyra e Prokurorit Publik të Izmirit gjithashtu njoftoi se ishte nisur një hetim kundër personave që kryen veprimin në fjalë.

Një veprim i tillë ngjalli shumë reagime edhe në sferën politike të cilët e dënuan këtë akt./21Media

İzmir'de cami minaresinden müzik yayını

İzmir'de merkezi ezan okunan cami hoparlörlerine sızan kimliği belirsiz kişiler, "Çav Bella" şarkısı çaldırdı. Büyük bir şaşkınlığa yol açan anlar cep telefonlarıyla kaydedildi. Görüntülerin paylaşılmasının ardından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı https://buff.ly/2TqKrE7

Gepostet von CNN TÜRK am Mittwoch, 20. Mai 2020