Çifti që kaloi muajin e mjaltit duke hipur në një tren afrikan me mineral hekuri

Kur planifikojnë një muaj mjalti, shumë çifte shkojnë në destinacione të dukshme si Parisi, qyteti i dashurisë ose Maldivet, me ujërat e tij mahnitëse të kaltra.

Ndryshe nga të porsamartuarit kroatë, Kristijan dhe Andrea Ilicic, zgjodhën një tren mallrash që transportonte mineral hekuri të ndotur nëpër shkretëtirat e nxehta të Mauritanisë në Afrikën veriperëndimore.

Çifti vendosi për këtë përvojë të pazakontë pas dasmës, pasi kishte vizituar tashmë disa destinacione në mbarë botën si influencues udhëtimesh, madje Kristijan ka vizituar jo më pak se 150 vende.

“Ne vërtet pamë shumë”, tha Kristijan për CNN.

“Këtë herë, duhej të ishte diçka krejtësisht ndryshe. Dhe e gjetëm në… Mauritania!”, shtoi ai.

Kulmi i udhëtimit të tyre ishte një fotosesion i guximshëm në majë të trenit të ngarkuar me mineral hekuri teksa udhëtonte nëpër shkretëtirë nga qyteti minerar i Zouerat në portin Atlantik të Nouadhibou./21Media

Back to top button