1 dollarë mund të ju duket pak por, nëpër vende të ndryshme të botës mund të blini gjëra , ose edhe të kryeni ndonjë shërbim.

 1. Filipinet

Nëse jeni të lodhur pas një udhëtimi të gjatë në Filipine, një masazh këmbësh është gjithçka që ju nevojitet. Ju mund të merrni një masazh 20-minutësh në Cebu dhe të largoheni duke u freskuar, përcjell portali rtv21,tv

 1. Stamboll

Nëse po shkoni në Stamboll, duhet të provoni çajin e tyre tradicional turk. Pija e nxehtë më e konsumuar në këtë vend dhe mund të gjeni shumë versione të saj për më pak se një dollar.

 1. Vietnami

Këto kapele konike njihen si “nón lá” dhe janë bërë me kashtë ose me dyshek. Blerja e një si suvenir për të dekoruar shtëpinë tuaj ose për ta bërë si një dhuratë janë 2 mundësi të shkëlqyera.

 1. Gjermania

Nuk është e lehtë të gjesh gjëra me më pak se 1 dollarë në Evropë, por nëse papritmas kupton se ke harruar shtupat e pambukut në shtëpi ndërsa je në Gjermani, mund të blesh 400 prej tyre në treg.

 1. Malajzia

Për të kursyer hapësirë ​​në bagazhet tuaja, një këshillë e mirë është të mbani më pak rroba dhe të gjeni një shërbim lavanderie afër destinacionit tuaj. Në Kuala Lumpur, ju mund të lani deri në 1,1 b veshje me çmim të lirë.

 1. India

Një mënyrë e shkëlqyeshme për të lëvizur gjatë udhëtimit është të përdorni transportin publik pasi që mund të vizitoni disa vende në mënyrën më ekonomike. Në Indi, tarifa minimale për të blerë një biletë metro është 10 rupi, ekuivalenti i 13 cent, kështu që zgjedhja e metrosë ndërsa ekziston një mënyrë e lirë për të lëvizur.

 1. Venezuela

Venezuela ka çmimet më të lira të benzinës në botë, duke kushtuar 20 cent për litër. Pra, nëse po planifikoni një udhëtim rrugor në këtë vend, mbushja e rezervuarit të makinës suaj me 5 litra gaz do të jetë mjaft e përballueshme.

 1. Koreja e Jugut

Karaoke është e madhe në Korenë e Jugut, prandaj përpiquni të rezervoni d nga koha juaj e udhëtimit për t’u zhytur në kulturën koreane dhe të këndoni disa melodi. Këshilla jonë për ju është të gjeni makineritë e karaokës me monedhë dhe të këndoni 2 këngë për 1 dollar.

 1. Portugalia

Marrëdhënia midis njerëzve portugezë dhe kafesë filloi që në shekullin XVIII dhe tani është e pamundur të dilni në rrugët e Portugalisë pa parë një ose më shumë njerëz duke pirë këtë pije të lezetshme. Nëse hasni në një kafene, mos hezitoni të ndaloni dhe të provoni këtë pije të nxehtë.

 1. Kroacia

Kroacia ka akulloren më të mirë në botë dhe ia vlen të provohet, edhe nëse shkoni atje në dimër. Mund të gjeni dyqane të vogla që shesin një lugë akullore për 6 kuna, ose 94 cent.

 1. Hungaria

Gjetja e një vendi parkimi që nuk kushton një pasuri mund të jetë e vështirë në shumë vende, por në Budapest, është e mundur të parkoni makinën tuaj deri në 4 orë.

 1. Singapori

Me temperaturën që kurrë nuk ulet më poshtë se 79ºF, gjetja e një pishine publike për tu frekuentuar në Singapor gjithmonë tingëllon si një ide e mirë. Ka shumë mundësi për të zgjedhur, veçanërisht nëse nuk doni të paguani shumë.

 1. Zvicra

Zvicra nuk është një vend i njohur për çmimet e saj të lira, por është mirë të dish që me vetëm 1 dollarë, nuk do të vdesësh nga etja ndërsa ndodhesh atje. Ju mund të blini 1.5 litra ujë dhe të keni akoma pak për ta marrë në shtëpi.

 1. Brazili

Nëse nuk doni të ecni me çantën tuaj të shpinës, ndërsa jeni në Brazil, mund të gjeni dollapin  më të afërt të stacionit të autobusit për ta mbajtur atë të sigurt gjatë ditës. Thjesht vishni bikini dhe shkoni në plazh, falas si zog.

 1. Tajlandë

Është gjithmonë mirë të keni një kartë të parapaguar të telefonit celular kur udhëtoni, dhe në Tajlandë, kjo mund të jetë mjaft e lirë. Në rast urgjencash ose malli për shtëpinë, mund të flisni lirshëm për 16 minuta ndërsa jeni atje./21Media