Dy gra janë sulmuar gjatë pasdites të së martës në një Qendër Tregtare në Lugabo të Zvicrës.

Dyshimet para janë se dy gratë u sulmuan me thikë, ku autoritetet e kanë quajtur si “sulm të pretenduar terrorist”.

Raportohet se një grua zvicerane 28-vjeçare është autore e këtij sulmi. Ajo ishte e njohur për policinë. Zyra Federale e Policisë (Fedpol) shkroi një njoftim të martën në mbrëmje se gruaja ishte e njohur tashmë nga një hetim policor i vitit 2017 për terrorizmin xhihadist. , shkruan Blick , përcjell portal rtv21.tv

Në Zvicrën neutrale, sulmet terroriste xhihadiste janë të rralla. Por në këtë vend ka qindra banorë që klasifikohen si kërcënim dhe njerëz të rrezikuar që kanë udhëtuar në zonat e luftës. Dhe incidente individuale kanë ndodhur në mënyrë të përsëritur në tokën zvicerane në të kaluarën.
Në shtator, një shtetas i dyfishtë zvicerano-turk (26) vrau Rodrigo G. * (29 †) në një dyqan qebapësh në Morges VD.

Autorët e Morges donin të hakmerreshin ndaj Zvicrës

Prokuroria federale po heton dyshimin e Morges për terrorizëm. Autori i krimit bëri një rrëfim në mes të shtatorit, sipas radios dhe televizionit RTS në Zvicrën perëndimore. Si motiv për veprimin e tij, ai thuhet të pretendojë “hakmarrje kundër shtetit të Zvicrës”. Prokuroria Federale deri më tani as nuk ka dashur të konfirmojë dhe as të mohojë raportin.

Një gjë është e qartë: njeriu ka qenë në vëmendjen e autoriteteve federale që nga viti 2017. Shërbimi Federal i Inteligjencës (NDB) e vëzhgoi atë për konsum dhe shpërndarje të propagandës xhihadiste, ndër të tjera. Në prill të vitit 2019, ai u arrestua në kantonin Vaud nën dyshimin për zjarrvënie në një stacion benzine. Prokuroria Federale përgjegjëse për hetimet terroriste mori përsipër procedimet nga prokurori publik Vaudois.

Islamizmi dhe qyteti i Winterthur

Qyteti i Winterthur ZH ka bërë tituj në të gjithë Zvicrën në vitet e fundit. Gjithmonë në fokus: Xhamia An’Nur tani e mbyllur. Atje një hoxhë bëri thirrje për akte dhune para rreth 60 personave në 2016. Burri u dënua me një burg me kusht nga gjykata federale e shkallës së fundit në 2019. Imami thuhet gjithashtu se është përpjekur të radikalizojë disa besimtarë.
Në Shtator të vitit 2020, Sandro V. * (34), “Emiri i Winterthur”, u dënua me 50 muaj burg nga Gjykata Federale e Krimeve në Bellinzona TI. Me projektin «Gënjeshtra!» dhe në shkollën e arteve marciale MMA Sunna rekrutoi të rinj dhe i rekrutoi për punë në Siri. Ai më parë ishte në Siri nga mesi i nëntorit deri më 9 dhjetor 2013.

Përpjekje për vrasje në Vjenë – gjurmët çojnë në Zvicër

Qyteti i Winterthur gjithashtu doli në titujt globalë në fillim të Nëntorit. Pas sulmit në Vjenë, Austri, me katër të vdekur dhe 23 të plagosur, ndodhi një bastisje në rrethin Grüzefeld, ku hetuesit nga njësia speciale EG Diamant arrestoi dy Salafistë, 18 dhe 24 vjeç. Të dy janë të përfshirë në procedurat e vazhdueshme islamike, shkruan Blick

A e dini për faktin? Apo ishin edhe ata të përfshirë? Deri më tani nuk ka prova konkrete për këtë. Ajo që është e sigurt, megjithatë, është se të dy u takuan me terroristin IS në Vienë. Këshilltarja Federale, Karin Keller-Sutter, e konfirmuar (56). Të dy ishin “kolegë” të atentatorit.
Kërkimi i SonntagsBlick dy javë më parë tregoi se personat e arrestuar nga Winterthur udhëtuan në Vjenë vetëm disa muaj para sulmit. Sipas informacioneve nga qarqet e sigurisë, ata u takuan atje midis 16 dhe 20 korrikut me më shumë se një duzinë islamikësh nga Gjermania dhe Austria – përfshirë Kujtim F., sulmuesin e Vjenës.Ky ishte akti më i përgjakshëm i terrorit në Zvicër
Sipas “Berner Zeitung”, të paktën 37 organizata kanë kryer sulme terroriste në Zvicrën neutrale që nga viti 1902 . Sulmet lanë të paktën 60 të vdekur dhe 140 të plagosur, përfshirë autorët.
Akti më i përgjakshëm i terrorizmit nuk u motivua nga xhihadizmi: Një sulm bombë me pako nga “Fronti Popullor për Çlirimin e Palestinës – Komanda e Përgjithshme” (PFLP-GC) në një aeroplan Sëissair në 21 Shkurt 1970 mbi Würenlingen në Aargau. Në atë kohë u vranë 47 persona./21Media