Të paktën 50 persona të tjerë mbetën të plagosur

Të paktën 50 persona të tjerë mbetën të plagosur

Zyrtarët afganë kanë raportuar se në një sulm vetëvrasës në kryeqytetin e Afganistanit në Kabul janë vrarë të paktën 31 persona dhe më shumë se 50 të tjerë mbetën të plagosur, në shpërthimin që goditi një turmë që priste në hyrje të një ndërtese.

Sulmuesi shpërtheu eksplozivët jashtë një qendre për regjistrimin e votuesve, ku viktimat ishin duke pritur.

Grupi i Shtetit Islamik (IS) ka thënë përmes agjencisë së lajmeve Amaq se ai kreu sulmin, raporton BBC.

Imazhet nga skena tregojnë dokumente me ngjyrë të gjakut dhe fotografi në dysheme.

Këpucët e braktisura dhe mbeturinat e qelqit të thyer zona dhe automjetet aty pranë janë të mbushura me vrima dhe pluhur, transmeton rtv21.tv.

Dëshmitari okular Bashir Ahmad tha se shumë nga viktimat ishin gra me fëmijë që ishin aty për të marrë letrat e tyre të identitetit dhe për t’u regjistruar për zgjedhjet.

Kujtojmë se të paktën katër sulme kanë ndodhur në qendra të tilla, që kur regjistrimi i votuesve filloi një javë më parë./21Media